Ako si vybrať prostriedky na zmäkčenie vody

Obsah júlového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah júlového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.10.2018

Čím mäkšia voda, tým lepšie sa v nej perie. Je to dané tým, že v mäkkej vode lepšie fungujú aktívne látky pracích prostriedkov a práčka zásobená tvrdou vodou musí zápasiť s vodným kameňom.

Prevenciu ponúkajú zmäkčovadlá vody. Pri nákupe zmäkčovacieho prostriedku môžete voliť z niekoľkých foriem. Ponúkajú sa gély, tablety alebo klasické prášky. Výsledky nášho testu nepotvrdili, že by niektorá z foriem fungovala výrazne lepšie.

Výrobcovia predpisujú používať zmäkčovadlá pri každom praní, na obale preto odporúčame sledovať údaje o dávkovaní, aby ste mali predstavu, na koľko pracích cyklov balenie vystačí. Veľkosť dávok sa líši podľa tvrdosti vody, prípravky dávkujte podľa tvrdosti vody vo vašej domácnosti. V našom teste sa objavili prostriedky, ktoré 50 pracích cyklov zvládli z jedného balenia, ale boli aj také, pri ktorých bolo treba deväť škatuliek. Môže sa stať, že drahšie veľké balenie bude celkovo výhodnejšie než niekoľko menších.

Zloženie zmäkčovacích prípravkov nám pri výbere príliš nepomôže. Uvádzajú sa v ňom totiž len niektoré zložky a ešte pod všeobecnými názvami. Na etikete si môžete napríklad všímať, či výrobok deklaruje prítomnosť fosfonátov, alebo či jeho hlavnou účinnou látkou je zeolit alebo polykarboxyláty.

Databáze testovaných výrobků

Zmäkčovače vody (10 výrobků)
poslední aktualizace: 1.11.2018


Prihlásiť