Test detských jednorazových plienok 2018

Publikované v časopise 11/2018

Plienky patria k základnej výbave novopečených rodičov. Náš test sa zameral na „jednorazovky“, ktoré aj napriek zvyšujúcej sa popularite tzv. látkovania stále víťazí u 90 % spotrebiteľov. Skúške sme podrobili 15 značiek plienok veľkosti 4 pre deti v hmotnostnom rozpätí 7 – 18 kg. Zaujímalo nás predovšetkým, ako dobre absorbujú a zadržujú tekutinu. Je na nich rovnaké spoľahnutie cez deň aj v noci? Môžu sa pochváliť zložením bez nežiaducich látok? Odpovede sme hľadali v laboratóriu aj medzi rodičmi.

Jednorazové plienky pozná zrejme každý, či je ich zástancom, alebo odporcom. Podľa ankety na našom Facebooku ich pravidelne nakupuje okolo 84 % z vás. Ukázalo sa, že pri ich výbere vnímate ako najdôležitejšiu vlastnú dobrú skúsenosť tesne nasledovanú ich schopnosťou absorpcie. V rámci testu 15 vybraných značiek plienok sme hodnotili presne podľa vášho gusta: rodičia otestovali použitie v praxi, laboratórni odborníci sa venovali meraniu absorpcie.

Na mušku sme si vzali najčastejšie používané plienky veľkosti 4/maxi pre deti vo hmotnostnom rozpätí 7 – 18 kg. V laboratóriu nás predovšetkým zaujímalo, ako rýchlo dokážu plienky tekutinu vsakovať, ako dobre ju vedia zadržať a nakoľko zabraňujú jej úniku. Rodičia s deťmi zas v rámci praktických skúšok testovali každú značku počas troch dní a nocí. Počas testovania posudzovali, ako deťom plienky sedia, či sú priedušné, ako dobre absorbujú alebo či je po ich nosení detská pokožka zaparená.

Ako sa plienkam v rámci testu darilo? Väčšina obstála so cťou a rozhodne sa nepotvrdzuje domnelé pravidlo, že je nutné si za kvalitu priplatiť. Najväčšie rozdiely sme zaznamenali pri meraní rýchlosti absorpcie; víťaz testu nasával až desaťkrát rýchlejšie ako ostatné značky na chvoste tabuľky. Pri dvoch výrobkoch sme potom v rámci chemickej analýzy objavili stopové množstvo glyfosátu. V oboch prípadoch sa to premietlo do celkového hodnotenia. A ako plienky hodnotili rodičia? Všeobecne možno povedať, že rozdávali vyššie známky a nie vždy mali rovnaký názor ako laboratórni experti. Pokiaľ ide o víťazov a porazených, boli s nimi však takmer zajedno.


Testované výrobky - dětské jednorázové pleny (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Detské jednorazové plienky (15 výrobků)
poslední aktualizace: 1.11.2018


Prihlásiť