Test kompaktných úsporných žiariviek 2009

Publikované v časopise 6/2009

Úsporné žiarivky sú všade preferované, ale je pravdou, že sa vždy oplatí výmena klasickej žiarovky za úspornú? Okrem spotreby a životnosti žiariviek  je nutné brať do úvahy aj ich cenu. Zistili sme, pri ktorých výrobkoch je cena taká vysoká, že už sa vzhľadom ku svojej životnosti neoplatí.

Čo zistil náš test o úsporných žiarivkách?

Klasické žiarovky verzus úsporné žiarivky: Klasickým žiarovkám už čoskoro celkom odzvoní. Skôr či neskôr budú zakázané na európskom trhu. Nahradzujú ich kompaktné úsporné žiarivky, ktoré majú väčšinou štyrikrát nižšiu spotrebu. I keď to znie jednoducho, nie je také ľahké vypočítať , koľko sa dá ušetriť použitím kompaktných úsporných žiariviek. Urobili sme to za vás. 

Životnosť úspornej žiarivky: Bežná žiarovka vám vydrží cca. tisíc hodín, úsporná by mala vydržať 15 tisíc hodín. To by malo dostatočne kompenzovať vysoké vstupné náklady.  Nie vždy však majú úsporné žiarivky takú výdrž, akú garantujú ich výrobcovia. Z našich testovaných výrobkov dosiahlo hranicu aspoň osem tisíc hodín iba 21 žiariviek. Ani testovanie zachovania svetelných vlastností počas  životnosti nedopadlo práve najlepšie.

Svietivé i nesvietivé žiarivky: Výrobcovia sa predbiehajú v deklarovaní svietivosti svojich výrobkov. Niektoré žiarovky a žiarivky tieto vlastnosti nespĺňajú. Vieme, ktoré obstáli a ktoré nemali šancu.

Rozsvietenie: Klasické žiarovky hneď po rozsvietení dosiahnu svoju plnú svietivosť. Kompaktné žiarivky potrebujú viac času. Spotrebiteľom to samozrejme vadí, pretože napr. na toalete väčšinou zhasíname ešte skôr, než sa stihne kompaktná žiarivka naplno rozsvietiť. Všeobecne sa dá povedať, že žiarivky s nižším príkonom potrebujú viac  času k dosiahnutiu plnej svietivosti.

TEST je tu pre vás. Tentoraz sme sa zamerali na úsporné žiarivky a na to, či sú naozaj  také výhodné. Skúmali sme 36 výrobkov a máme pre vás prehľadnú tabuľku rôznych výpočtov. Predplaťte si aj vy náš test.


Testované produkty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

LED žiarovky a kompaktné žiarivky 2009 (36 výrobků)
poslední aktualizace: 1.6.2009


Prihlásiť