Test zimných pneumatík 2018

Publikované v časopise 10/2018

Zimy u nás bývajú rozmarné. Raz sa na cestách stretávate s holomrazmi, inokedy zase s prívalmi snehu alebo takmer jarnými čľapkanicami. Zimné pneumatiky si skrátka musia vedieť poradiť s rozličnými podmienkami. Obutie na zimu preto testujeme na vode, snehu, ľade aj na suchu. Tentoraz sme sa na testovacích okruhoch prešli na gumách s rozmermi 175/65 R14 a 205/55 R16. V oboch kategóriách sme narazili na nepodarky a v oboch prípadoch išlo o najlacnejšie výrobky.

Test zimných pneumatík pravidelne publikujeme na prelome septembra a októbra, aby ste mali dostatok času na výber novej súpravy. 1. november, keď by všetky vozidlá mali byť prezuté a pripravené na zimný nečas, sa nezadržateľne blíži.

Ktovie, čo na nás tohtoročná zima nachystá? Nech už naše vozovky budú mokré, zasnežené alebo zľadovatené, je dobré sa na to patrične pripraviť. Bez kvalitných pneumatík by si na snehu a ľade neporadil ani Sébastien Loeb.

Náš test tento rok poteší tých z vás, ktorí zháňate štrnásťpalcové a šestnásťpalcové pneumatiky. Konkrétne sme sa zamerali na rozmery 175/65 R14 a 205/55 R16, dvanásť z nich bolo štrnásťpalcových a šestnásť šestnásťpalcových. Podľa autoklubu ADAC, s ktorým na testoch zimného obutia spolupracujeme, patria uvedené rozmery k najpopulárnejším na európskom trhu. A rovnako ako každý rok sme ani tentoraz pneumatikám nedali nič zadarmo.

Testovací program sa od vlaňajška nezmenil. Praktické skúšky prebiehali na suchej vozovke, na ľade, na snehu aj na mokrej vozovke. Okrem toho sme nechali otestovať výdrž pneumatík, ich vplyv na spotrebu paliva, hlučnosť a urobili sme aj vysokorýchlostné skúšky.


175/65 R14 (porovnat)

205/55 R16 (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Zimné pneumatiky (53 výrobků)
poslední aktualizace: 25.9.2018


Prihlásiť