Test pracích gélov na vlnu a jemnú bielizeň

Sdílejte

Publikované v časopise 8/2018

Svetre, vlnené ponožky alebo napríklad hodvábne košele potrebujú špeciálnu starostlivosť a nie je dobré ich prať spolu s odevmi z odolnejších materiálov. Na vlnu a jemnú bielizeň existujú špeciálne pracie prostriedky, na ktoré sme si posvietili v aktuálnom teste. Všetky si odniesli celkovo priemerné hodnotenie, zázraky od nich teda nečakajte. Body im väčšinou uberal menej úspešný boj so škvrnami. Zato za zrážanie bielizne či zachovanie farby dostávali dobré alebo aj veľmi dobré známky.

Voda sa na pranie používala odnepamäti. Samotná príliš účinná nie je, a tak k nej ľudia pri praní pridávali a doteraz pridávajú rôzne pomôcky a prostriedky. K tým najstarším patrili rôzne druhy hliny, ktoré boli schopné odstrániť škvrny od blata a prachu. Na pranie sa používali v histórii aj ďalšie prírodniny, napríklad korene, kôra alebo plody rastliny mydlice. Tá vďaka obsahu saponínov vo vode pení a pomáha tak z bielizne odstraňovať nečistoty. Ako efektívna čistiaca pomôcka sa osvedčila aj sóda a popol. Nimi sa bielizeň posypávala po tom, ako sa vložila do nádoby s vriacou vodou. Následne sa bielizeň stláčala alebo sa po nej aj šliapalo.

Mydlová opera?

Presné informácie o tom, kedy vzniklo prvé mydlo, neexistujú, no prvé zmienky sa objavujú už niekedy okolo roku 2000 pred Kristom. Na očistné vlastnosti mydla upozornil v 1. storočí nášho letopočtu aj slávny grécky lekár doktor Galenos. K masovejšiemu rozšíreniu používania mydla došlo až na prelome stredoveku a novoveku, v čase medzi 14. a 16. storočím. Najviac sa na jeho popularizácii podieľali Arabi, v Európe zas Španieli. Tí vyrábali mydlo z olivového oleja a popola morských rastlín. K najväčšiemu rozkvetu výroby mydla dochádzalo v oblastiach ležiacich pri mori, ktoré poskytovalo dostatok surovín na jeho výrobu. V 19. a 20. storočí sa už hovorí o priemyselnej výrobe mydla z prírodných či chemicky upravených tukov. Mydlo sa však v tomto čase začína primárne uplatňovať v oblasti osobnej hygieny, zatiaľ čo pranie ustupuje do pozadia. Na pranie sa totiž už od začiatku 20. storočia začínajú používať syntetické pracie prostriedky. Hlavným impulzom k ich masovejšej výrobe aj používaniu bola prvá svetová vojna, a teda aj nedostatok tuku na výrobu mydla vo vojnou zdecimovaných krajinách, predovšetkým Nemecku.

Núdza naučila…

K používaniu syntetických pracích prostriedkov začalo teda dochádzať v podstate „z núdze“, no chemikálie sa osvedčili a postupne sa od prania mydlom začalo húfne prechádzať práve k nim. Už v polovici 60. rokov 20. storočia sa napríklad v USA predalo viac syntetických detergentov než mydla. V priebehu desaťročí potom dochádzalo (a stále dochádza) k zdokonaľovaniu ich zloženia a efektivity, napríklad vďaka pridávaným enzýmom, ktoré by mali zlepšovať čistiacu funkciu, alebo možnostiam prať pri nízkych teplotách, prípadne špecializovať sa na rôzne typy látok.

Vlnu treba rozmaznávať

V tohtoročnom teste pracích prostriedkov padla voľba na výrobky na vlnu a jemnú bielizeň. To sú materiály, ktoré potrebujú šetrné zaobchádzanie a špeciálnu starostlivosť a treba ich prať samostatne, s použitím špeciálnych prostriedkov. Preverovali sme ich schopnosť odstraňovať škvrny, no aj zachovať farbu bielizne alebo nespôsobovať jej zrážanie.


Testované výrobky - prací gely na vlnu a jemné prádlo (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pracie gély na vlnu a jemnú bielizeň (21 výrobků)
poslední aktualizace: 2.8.2018


Prihlásiť