Ako vybrať menštruačný kalíšok

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 25.6.2018

Menštruačných kalíškov na trhu nie sú stovky, no aj napriek tomu je ťažké na prvý pohľad zorientovať sa v ich ponuke. Prečítajte si pár našich tipov, ako vybrať najsprávnejší, ktorý bude vhodný práve pre vás.

Prvé rozhodnutie, ktoré budete musieť urobiť ako záujemkyne o kúpu kalíška, bude, akú potrebujete veľkosť. Výrobcovia ju označujú rôzne, buď písmenami ako pri oblečení (S – malá, L – veľká), alebo číslicami (1 – malá, 2 – veľká atď.) alebo jednoducho slovne.

Voľba veľkosti kalíška je ovplyvnená stavom svalov panvového dna. Všeobecne platí, že dievčatám a mladším ženám sú určené menšie kalíšky, u starších žien (a viacnásobných rodičiek) alebo krátko po pôrode, keď je svalové dno uvoľnené, je potrebné voliť väčšiu veľkosť.  Ak si chcete byť stopercentne isté, optimálnou možnosťou je skúška. Odporúča sa vyskúšať si daný kalíšok v období mimo menštruácie.

Ružový alebo číry?

Ďalší parameter, ktorým sa jednotlivé modely odlišujú, je farba. Častá farba je ružová, na trhu nájdete však aj úplne číre kalíšky. Záleží len na vás, aký výrobok si zvolíte; tie farebné sú dofarbované, ale − ako sa ukázalo v našom teste − farby sú stále a nehrozí ich uvoľňovanie a prenos.

Menštruačné kalíšky sa musia meniť rovnako ako vložky alebo tampóny, respektíve vyprázdňovať, preto sa môžete pri výbere želaného výrobku riadiť aj maximálnym časom použitia. Ak viete, že sa k výmene nedostanete tak často, vyberajte si radšej výrobok, ktorý nie je nutné často vyprázdňovať. Maximálny čas použitia výrobkov v našom teste sa pohyboval od 4 až 8 hodín po viac ako 12 hodín. Všeobecne sa však odporúča kalíšok vymieňať každých 4 – 5 hodín.

Parameter, ktorým sa jednotlivé výrobky líšia, je aj materiál. Väčšina kalíškov je však zo silikónu, prípadne termoplastického elastoméru. Dôležitá je aj veľkosť a tvar stopky. Nie je nič horšie, ako keď si kúpite kalíšok a potom zistíte, že si ho nedokážete sama vybrať.

Niektoré výrobky obsahujú priamo v balení nádobu na čistenie, pri iných si ju budete musieť kúpiť osobitne sama.

Dlhovekosť je pre ne typická

Posledným hľadiskom je trvanlivosť − výrobcovia pri väčšine modelov uvádzajú, že pri správnom používaní a dodržiavaní hygienických zásad vydržia niekoľko rokov, zvyčajne okolo desať.

A nakoniec všeobecné zásady na používanie kalíška − po každom použití sa musí vyprázdniť a vyčistiť, takže je dobré mať k dispozícii hygienické zázemie. Pohárik sa má ideálne umývať horúcou vodou a mydlom, vyhnite sa však vazelíne, olejom alebo kyslým čistiacim prostriedkom, ktoré by mohli kalíšok poškodiť a/alebo podráždiť pošvu.

Databáze testovaných výrobků

Menštruačné kalíšky (9 výrobků)
poslední aktualizace: 28.6.2018


Prihlásiť