Ako si vybrať chladené kuracie mäso

Obsah listopadového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 11/2020 Obsah listopadového dTestu

Aktualizováno: 25.6.2018

Pre svoju jednoduchú prípravu v kuchyni a prijateľnú cenu sa z kurčiat stala obľúbená súčasť nášho jedálneho lístka. V roku 2015 každý Čech skonzumoval 26 kg hydiny − predovšetkým kurčiat.

V predaji sú kurčatá s rôznou dĺžkou výkrmu aj spôsobom chovu. Bohužiaľ, spôsob výkrmu nepatrí medzi povinné informácie na obale. Pre prehľadnosť však môžeme uviesť, že bežné kurčatá idú na porážku po 38 dňoch výkrmu, tzv. farmárske kurčatá sa vykrmujú 42 až 56 dní a biokurence 56 až 84 dní.

Bio kurence sa ako jediné dajú ľahko rozlíšiť vďaka názvu a logu ekologickej produkcie − európskym bio lístkom. Kŕmne zmesi pre bio kurence musia mať zloženie najmenej 90 % z produktov ekologického poľnohospodárstva, teda bez chemických hnojív a pesticídov. Biokurence majú aj pri chove k dispozícii väčší priestor. Je však dobré vedieť, že každé kuracie mäso môže obsahovať rôzne baktérie vrátane salmonely. Preto je potrebné vo zvýšenej miere dbať na hygienické zásady už pri nákupe.

Kým kuracie mäso vložíme do košíka, radšej skontrolujme neporušenosť pôvodného obalu. Tovar, ktorý je v porušenom obale, radšej nekupujte. Okrem kontaminácie mäsa zvonku hrozí aj postriekanie ostatných potravín tekutinou, ktorá sa môže z kurčaťa uvoľniť.

Obal musí byť neporušený, aby sme mali istotu, že s výrobkom nikto nemanipuloval. Pripomeňme si, že s mäsom všeobecne, teda aj s hydinovým, sa zakazuje vykonávať akékoľvek úkony, ktoré by viedli k obnoveniu jeho zdanlivej čerstvosti. Na obale musí byť uvedené, pri akej teplote sa má kurča skladovať. Nesmie chýbať údaj o hmotnosti.

Dátum exspirácieoznačuje, dokedy sa má kurča spotrebovať. Pri chladenom kurati tento dátum  znamená konkrétny deň, pri mrazenom to môže byť konkrétny mesiac príslušného roka.

Krajina pôvodu kurčiatje od roku 2015 povinným údajom. Môže sa uvádzať viacerými spôsobmi. Záleží na tom, kde sa narodilo, kde bolo odchované a kde išlo na porážku. Ak všetky tri kroky prebehli v jednom štáte, uvedie sa to ako krajina pôvodu. Pokiaľ k jednotlivým fázam došlo v rôznych krajinách, objavia sa na obale presné informácie, v ktorej krajine ktorý krok prebehol.

Okrem krajiny pôvodu sa na obale objavuje aj veterinárna schvaľovacia značka výrobcu alebo spracovateľa. Oválna známka identifikuje závod, v ktorom sa urobil posledný spracovateľský krok, a skratka štátu v nej uvedená sa môže líšiť od krajiny pôvodu samotného mäsa.

Kto dodal kura na trh? Z obalu musíme vyčítať názov firmy, ktorá výrobok dodala na trh, a jej sídlo vrátane štátu. Ak to nie je sám výrobca, nahradí ho distribútor alebo ďalší spracovateľ, ktorý napr. porciuje alebo balí. Nikdy nesmie chýbať adresa tejto zodpovednej firmy.

Na výber: Uvádza sa, či je hydina chladená, alebo mrazená, celá alebo delená. Každý diel kuracieho mäsa má svoj presný názov, preto ak potrebujete napríklad kuracie prsné rezne, vyberajte len výrobky s týmto názvom. Vizuálne podobné prsné filety alebo kuracie prsia sa od odrezkov líšia spracovaním, napríklad možnou prítomnosťou kostí. V celej hydine sa uvádza, či je bez drobkov, alebo s drobkami. Pri delenej hydine sa uvádza názov druhu, či je vykostené, s kožou alebo bez kože.

Podľa kvality sa kuracie mäso zadeľuje do dvoch tried kvality označených písmenami A a B. Trieda A predstavuje vyššiu kvalitu. Pre obidve akostné triedy však platí, že kurča nesmie mať viditeľné otlaky, odreniny, pomliaždeniny a zlomené kosti. Koža musí byť čistá a nepoškodená. Mrazená hydina nesmie mať stopy po spálení mrazom.

Ako nezjesť salmonelu: Zásadou je, že s kuraťom zaobchádzame, ako keby bolo potenciálnym zdrojom výskytu nákazy salmonelou. Chladené kurča čo najskôr umiestnite do chladničky, aby sa dodržala odporúčaná teplota skladovania, mrazené do mrazničky. Necháme ich v mikroténovom vrecku, aby sa zamedzilo prípadnému odkvapkávaniu voľnej tekutiny, ktorá by mohla kontaminovať plochy chladničky alebo mrazničky aj uskladnené potraviny. Na čistenie a krájanie kurčaťa používame zvláštnu doštičku, na ktorej už nespracovávame iné potraviny. Všetky nástroje aj pracovnú dosku stola dôkladne umývame. Priebežne si umývame ruky. Baktérie salmonely sa rýchlo množia už pri izbovej teplote. Mráz ich nezničí, iba sa dočasne prestávajú množiť. Tepelná úprava musí byť taká, aby bolo mäso v celom rozsahu, teda aj pri kosti, dôkladne prepečené alebo prevarené. Salmonela zahynie, keď na ňu pôsobí teplota nad 70 stupňov počas najmenej desiatich minút.

Databáze testovaných výrobků

Kuracie prsné rezne (11 výrobků)
poslední aktualizace: 28.6.2018


Prihlásiť