Test projektorov 2018

Publikované v časopise 7/2018

Sledovať filmy, športové prenosy alebo prezerať si fotografie nie je nutné iba na televízore či monitore. Projektory vám to umožnia v uhlopriečkach, o ktorých sa bežným televízorom môže iba snívať. Tento rok sme do testu zaradili 12 projektorov s bežnou a tri s krátkou projekčnou vzdialenosťou. Vôbec prvýkrát sme preklepli tiež laserové premietačky. Potešujúce je, že v obrazových skúškach sa väčšine projektorov darilo dobre, vrátane tých lacnejších.

Prečo si vlastne potrebujeme kupovať projektor, keď je na trhu skutočne nepreberné množstvo televízorov rôznych uhlopriečok a cien? Väčšina TV prijímačov sa dnes navyše chváli prídomkom „inteligentný“ a ponúka veľa funkcií, ktoré premietačkám chýbajú. Premietačky však majú v rukáve eso, ktoré bežné televízory nemajú šancu vytiahnuť. S televíziou si obývačku nepremeníte na mini kino, s projektorom to však nie je nič nedosiahnuteľné. Už za nejakých 600 € si môžete zaobstarať solídny prístroj, ktorý vám v šere bez problémov premietne obraz s viac ako štvormetrovou uhlopriečkou. Podobne veľkých televízorov je len hŕstka, a keď už sú na trhu dostupné, stoja veľmi veľa.

Skrátka a dobre, na sledovanie filmov alebo športových prenosov s partiou priateľov, hranie videohier alebo premietanie fotiek z dovoleniek sú projektory na nezaplatenie. Na testovanie sme tentoraz poslali 15 projektorov. Cenovka jednotlivých modelov sa značne líšila, najlacnejší vás bude stáť zhruba 500 €, najdrahšie stoja takmer 3 000 €. 12 modelov má klasickú bežnú projekčnú vzdialenosť (výrobcom odporúčané vzdialenosti sa pohybujú medzi jedným a 10 metrami), trojica z nich dokáže premietať aj z blízkosti, a preto sa hodí aj do menších miestností.

Pri všetkých projektoroch sme testovali kvalitu obrazu − púšťali sme filmy, videohry, fotografie aj grafické prezentácie. Merali sme aj základné parametre obrazu, napríklad svetelný tok, kontrastný pomer a podobne. Testovali sme jednoduchosť ovládania aj ohľaduplnosť k životnému prostrediu − všímali sme si spotrebu, hlučnosť aj zahrievanie.


Projektory s krátkou projekční vzdáleností (porovnat)

Projektory s běžnou projekční vzdáleností (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Projektory (33 výrobků)
poslední aktualizace: 28.6.2018


Prihlásiť