Test kuchynských nožov 2018

Sdílejte

Publikované v časopise 7/2018

Naši prapredkovia by najskôr svoj pästný klin vymenili za čokoľvek z dnešnej ponuky nožov. Lenže tá sa za uplynulé desaťročia tak rozšírila, že sa v nej moderný človek topí. Nadnesene totiž môžeme povedať, že špeciálne nože dnes existujú skoro na všetko. Pokiaľ by ste radi krájali väčšinou len jedným nožom a hľadáte skôr univerzálneho pomocníka pri varení ako špecialistu, pozrite sa, ktorý z 26 kuchynských nožov v našom teste by sa vám mohol hodiť.

Bez noža by sme si ani v modernom veku dlho neporadili. A to teraz máme na mysli výlučne nože, ktoré sa používajú v kuchyni. Nože lovecké, mačety, meče, všelijaké ďalšie čepele, nožnice alebo súčasti zložitejších prístrojov ponechávame úplne bokom. Aj bez nich je totiž množina kuchynských nožov stále dosť veľká.

Bežní používatelia kuchynského zariadenia si dosť často vystačia s jedným typom noža, ktorý využívajú pri väčšine prác. Niekto preferuje menší nožík, napríklad na čistenie zeleniny a drobné krájanie, a popri tom kuchársky nôž, ktorý si poradí s kilogramom mrkvy aj mäsom na guláš. Fajnšmekri a všetci, ktorí radi a často varia (a krájajú), mávajú súpravu nožov ešte trochu širšiu. Popri už spomínaných dvoch patria medzi obľúbené nástroje napríklad nože špikovacie, plátkovacie, filetovacie, cukrárske, na lúpanie, na pečivo, na syr alebo nože japonské a čínske.

Výrobcovia špeciálnych nožov prispôsobujú tvar čepele, ostrie, výbrus a zloženie materiálov na mieru potravine, ktorú majú pokoriť, aj typu krájania (rezanie, prítlak, hojdanie a pod.). Cieľom je činnosť uľahčiť a čistými rezmi jedlo naporciovať tak, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Kúpa špeciálneho noža sa však oplatí najmä tým, ktorí jeho potenciál využijú. Ľahko sa totiž môže stať, že sa z neho stane lapač prachu, zatiaľ čo viacúčelový nôž bude na roztrhanie.

Do nášho testu sme preto vybrali nože kuchynské, ktoré by mali dobre poslúžiť na väčšinu bežného krájania. Boli medzi nimi nástroje z uhlíkovej ocele, z antikora aj keramiky – všetky s hladkým ostrím. Dĺžka čepele sa najčastejšie pohybovala okolo 20 cm.

S pomocou normy sme napríklad skúmali, aké sú ostré a tvrdé alebo koľko vydrží ich ostrie aj rukoväť. Panel testujúcich počas praktických skúšok posudzoval, ako ľahko sa s nožmi porciuje napríklad syr, rebarbora alebo surové mäso.


Testované výrobky - kuchařské nože (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kuchárske nože (26 výrobků)
poslední aktualizace: 28.6.2018


Prihlásiť