Hliníkové riady na grilovanie škodia zdraviu

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Pri grilovaní je zdravšie, keď steak, rybu alebo huby nevystavujete priamemu ohňu a používate vhodné nádoby. Nemali by však byť hliníkové, pretože sa z nich do jedla uvoľňujú škodlivé látky. Upozornila na to nemecká spotrebiteľská organizácia Stiftung Warentest.

Nádoby na grilovanie majú svoje výhody. Vďaka nim sa potraviny nepripália na rošt a nemusíte ho po grilovaní drhnúť. Menšie kúsky grilovaných potravín z nich nepadajú do ohňa. Najdôležitejšie však je, že nádoby bránia v usadzovaní niektorých škodlivých látok v grilovaných potravinách. Bránia stekaniu tuku a šťavy z mäsa do ohňa, čím by sa vytvárali rakovinotvorné polyaromatické uhľovodíky, ktoré by sa následne dymom dostávali do opekaného mäsa a hromadili by sa v ňom. Najmä kôrka grilovaných potravín môže obsahovať vysoké množstvo škodlivých látok.

Na hliník silno pôsobia kyseliny aj soľ. Je vhodné vyhýbať sa im najmä pri opekaní marinovaných a solených potravín, aj pri použití citrónovej šťavy, aby sa hliník z nádob neprepúšťal, nedostával sa s pochúťkami do tela a nehromadil sa tam. Počas života sa totiž tento kov kumuluje najmä v pľúcach a v kostiach. Nie je celkom jasné, aké zdravotné dôsledky to so sebou prináša. Pokusy na zvieratách poukazujú na riziko chorôb obličiek a psychických ochorení. Predpokladá sa aj možný vplyv na vznik Alzheimerovej choroby. Do ľudského organizmu sa hliník dostáva aj z niektorých nespracovaných potravín a niektoré hliníkové zlúčeniny sa používajú aj ako potravinové prídavné látky tzv. aditíva. Preto sa odporúča dôsledná opatrnosť a obmedzenie príjmu hliníka do tela.

Vhodnými alternatívami k hliníkovým riadom pri grilovaní sú antikorové, keramické alebo smaltované nádoby. Ak však máte k dispozícii len hliníkové, nesoľte a neokysľujte grilované potraviny skôr, ale až keď sa opečené dostanú na váš tanier. A nejde iba o mäso, ale aj o zeleninu, ovocie a huby.


Prihlásiť