Ako si vybrať detské slnečné okuliare

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.4.2020

Ponuka detských slnečných okuliarov na trhu je veľmi široká vo farebnosti, tvaroch aj veľkostiach. Ako sa môžeme v záplave týchto výrobkov orientovať a ako si vybrať „ten pravý“, vám poradí nasledujúci text.

I keď veľa ľudí nosí slnečné okuliare skôr ako módny doplnok, ich hlavná funkcia nie je estetická, no ochranná. Ide o ochranu pred škodlivým UV žiarením, ktoré môže poškodiť rohovku aj sietnicu oka alebo spôsobiť zápal spojiviek. Preto je potrebné pred ním detské oči chrániť.

Kľúčová je ochrana proti UV žiareniu

Súčasná norma EN ISO 12312-1 určuje pre okuliare povinnú ochranu proti UV žiareniu s vlnovou dĺžkou 380 nm. Všetky výrobky, ktoré prešli oficiálne na európsky trh a boli schválené, by mali takúto ochranu proti UV žiareniu zabezpečovať. Odporúčame preto kupovať okuliare v optike alebo dôveryhodnom obchode, kde máte istotu, že predávajú výrobky, ktoré prešli schvaľovacím procesom.

Okrem ochrany proti škodlivému UV žiareniu je dôležitá aj veľkosť okuliarov. Mali by byť dosť veľké a široké, aby chránili celú plochu očí, no nie veľmi tesné, aby nespôsobovali nepríjemné otlaky na nose alebo za ušami.

S čiernymi len k moru a do hôr

Čo sa týka farby sklíčok, podľa odborníkov sa pre slnečné okuliare najlepšie hodí hnedá alebo sivá. Tmavšie, teda čierne sklá, sú ideálne do hôr alebo k moru, kde je intenzita slnečného svitu vyššia ako napríklad v meste. Detské okuliare by mali byť čo najľahšie (testované modely vážili od necelých 14 do 20 gramov, čo je ideálna hmotnosť).

Čo sa týka farby skiel, odborníci odporúčajú najviac hnedú alebo sivú. Farebné sklá pre slnečné okuliare vhodné nie sú, tá čierna áno, ale len v extrémnych podmienkach, napríklad pri mori alebo v horách.

Ďalším dôležitým parametrom je materiál. Pre deti sa hodia najideálnejšie plastové rámy, hlavne preto, že sú pružné, pevné a ľahké.

Typ rámu vyberajte podľa toho, akú má vaše dieťa tvár. Rovnako dôležitá je aj veľkosť očí a vzdialenosť medzi nimi. Každé dieťa je iné, a čo vyhovuje jednému, pre druhého nemusí byť dobré.

Oči by mali byť uprostred skiel a okuliare by ich mali úplne obklopovať − tak, aby nedochádzalo k bočnému prieniku UV žiarenia. Mihalnice by sa ani pri žmurkaní nemali dotýkať skiel, aby sa oči príliš neunavovali.

Na výber okuliarov si nájdite dostatok času a do obchodu choďte spolu s dieťaťom. Okuliare, ktoré používatelia vychvaľujú na internete alebo vám odporučí známy, nemusia vašej ratolesti sedieť.

Na záver dodajme, že je dobré detský zrak chrániť nielen pomocou okuliarov, ale aj iných ochranných pomôcok, najmä čiapky so šiltom.

Databáze testovaných výrobků

Detské slnečné okuliare (16 výrobků)
poslední aktualizace: 31.5.2018


Prihlásiť