Test detských slnečných okuliarov

Publikované v časopise 6/2018

Slnečné okuliare by v letnom období mali, popri opaľovacích krémoch, predstavovať povinnú výbavu všetkých detí. Výber takých, ktoré potomkovi nielen dobre sadnú, ale hlavne jeho oči ochránia pred škodlivým UV žiarením, neradno podceniť. Inšpiráciu môžete nájsť v teste 16 okuliarov dostupných na našom trhu. Okrem testov v laboratóriu sme časť hodnotenia zverili do rúk dobrovoľníkov z radov rodičov a ich detí a tradične sme nevynechali ani skúšky nežiaducich chemikálií.

Ponuka slnečných okuliarov pre najmenších je široká vo farebnosti skiel aj tvarov a farieb rámov a veľa detí aj rodičov možno zláka vyberať si práve podľa týchto parametrov. Kľúčová úloha okuliarov však nie je estetická, ale ochranná. Predovšetkým by mali detské oči chrániť proti ostrému svetlu a UV žiareniu, ktoré môže poškodiť rohovku a sietnicu oka alebo spôsobiť napríklad zápal spojiviek.

U detí je navyše starostlivý výber okuliarov dôležitý dvojnásobne, pretože pri porovnaní s dospelými majú oči zraniteľnejšie. Výber kvalitných okuliarov by ste tak rozhodne nemali podceniť a odbiť ho v priebehu niekoľkých minút.

Ako 16 testovaných modelov dopadlo jednak v skúškach ochrany proti UV žiareniu, ale napríklad aj v odolnosti proti pádu alebo poškriabaniu alebo previerkach nežiaducich látok, sa dozviete v aktuálnom teste.


Testované výrobky - dětské sluneční brýle (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Detské slnečné okuliare (16 výrobků)
poslední aktualizace: 31.5.2018


Prihlásiť