Test turistických batohov 2018

Publikované v časopise 5/2018

Blíži sa čas výletov, expedícií a kempovania. Pre pohodu pri stúpaní je dôležitá kvalitná výbava. Základ predstavujú dobré topánky a batoh, ktorý by mal byť praktický, pohodlný a udržať svoj obsah v suchu. Vybrali sme 21 turistických batohov strednej veľkosti a pripravili pre nich dve série skúšok. V tej prvej ich hodnotili vybraní dobrovoľníci podľa svojich skúseností a dojmov, v tej druhej sa na ne pozreli experti z laboratória.

Kvalitný batoh je základ plnohodnotnej výbavy na výlety, túry, treky aj expedície. Ich cena sa pritom rozpína značne do šírky. Turistické batohy si môžete kúpiť v supermarkete či veľkých športových reťazcoch za cenu pár desiatok eur, pritom v špecializovaných predajniach môžete za batoh rovnakej veľkosti zaplatiť niekoľkonásobne vyššiu cenu.

Rozhodli sme sa preto zistiť, ako sú na tom s kvalitou. Vybrali sme 21 batohov s objemom 40 až 50 litrov od rešpektovaných outdoorových značiek aj od privátnych značiek obchodných reťazcov. Zaradili sme tiež populárnych výrobcov z Česka a Slovenska. Náš test sa skladal z dvoch častí. V tej prvej sme nechali skupinu vybraných hodnotiacich batohy nosiť a oznámkovať ich konkrétne vlastnosti − napríklad pohodlie pri polovičnej alebo plnej záťaži, ventiláciu chrbta či komfort nosenia bedrového pásu.

Potom sme batohy vyskúšali v laboratóriu. Testovali sme ich vodoodolnosť, pevnosť popruhov a pútok, odrazivosť reflexných prvkov, či je možné ich ľahko vyčistiť a posudzovali sme tiež ich kvalitu spracovania.


Testované výrobky - turistické batohy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Turistické batohy 40–55 l (21 výrobků)
poslední aktualizace: 3.5.2018


Prihlásiť