Ako vybrať ovsené vločky

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 22.3.2018

Ovsené vločky patria medzi stálice na pultoch obchodov aj v špajzách niektorých domácností. Sú suché, pri správnych skladovacích podmienkach dlho vydržia a výborne sa hodia na prípravu kaší alebo müsli. Asi ich nemusíme dlho predstavovať.

Môžeme sa stretnúť v zásade s dvoma typmi vločiek. S veľkými, tmavšími, s hrúbkou 0,5 až 0,7 mm, a s drobnejšími, svetlejšími vločkami. Odlišnosti v tvare sú spôsobené ich spracovaním.

Tie menšie, jemné (často označené anglickým slovom fine oats) vznikajú tak, že sa ovsené zrno pred lisovaním priečne pokrája. Naproti tomu tie väčšie, bežné, sa vyrábajú lisovaním (tzv. vločkovaním) celého zrna. Výhodou jemných vločiek je, že sa nemusia variť tak dlho ako tie celé.

Česká vyhláška č. 333/1997 Zb. sa ovseným vločkám venuje, no špecificky neopisuje, ako by mali vyzerať. Má však pomerne jasnú predstavu o tom, koľko nečistôt rôzneho typu v nich najviac môže zostať. Podiel nerozmliaždených zŕn nesmie byť väčší ako 0,1 % hmotnosti. Časti stebiel, šupiek alebo oplodia môže zaberať maximálne 0,2 % hmotnosti. Pod pojmom čierne vločky sa rozumejú také, ktoré majú „zmenenú farbu na viac ako 50 % povrchu“. V ovsených vločkách sa môžu vyskytovať, no iba do výšky 0,5 % hmotnosti. Predpísané maximum existuje aj pre vlhkosť, ktorá môže byť vo vločkách nanajvýš 12 %.

Popri ovsených vločkách, ktorých je na trhu drvivá väčšina, existuje aj množstvo obilných vločiek. Naraziť môžete aj na pšeničné, špaldové, pohánkové alebo rôzne zmesi. Vločky, do ktorých sa pridáva napríklad sušené ovocie, orechy, cukor alebo kúsky čokolády, sa nazývajú müsli.

Databáze testovaných výrobků

Ovsené vločky (14 výrobků)
poslední aktualizace: 29.3.2018


Prihlásiť