Detské cyklosedačky

Sdílejte

Publikované v časopise 3/2018

Jar klope na dvere a s ním aj veľa vonkajších aktivít. Napríklad cyklistika. Ak s nádejou očakávate pekné počasie aj možnosť nasadnúť na bicykel a zároveň máte malé dieťa, zrejme budete uvažovať o kúpe cyklosedačky. Než sa vydáte do obchodu, môžete nahliadnuť do nášho testu, v ktorom sme preverili 13 zadných a päť predných cyklosedačiek. Potešujúce je, že kvalitných sedačiek sme našli veľa. No niektoré pohoreli v teste bezpečnosti či nežiaducich látok.

S príchodom jari sa každoročne zaplnia cyklotrasy, cesty aj lesné chodníky a na bicykel – nadnesene povedané − sadne aspoň občas každý, kto sa udrží v sedle a zvládne riadenie. No zostávať doma nemusia ani tí, ktorí to ešte nedokážu. Reč je o najmenších, ktorým venujeme náš aktuálny test.

Ponuka cyklosedačiek je široká a výber tej, ktorá bude vyhovovať rodičom aj dieťaťu, môže byť ťažká úloha, najmä ak ju kupujete prvýkrát. Trh ponúka dva základné typy. Prvým je predná sedačka, ktorá má nižšiu nosnosť (obvykle do 15 kg) a hodí sa skôr pre menšie deti a kratšie cesty. Výhodou je, že má ratolesť pekný výhľad a vy ju máte stále pred sebou, teda aj pod kontrolou. Druhou voľbou je sedačka zadná, ktorá má vyššiu nosnosť (väčšinou do 22 kg) a hodí sa pre väčšie a samostatnejšie deti. Na dieťatko v sedačke síce nevidíte a aj ono má pomerne obmedzený výhľad, no výhodou je vyššia chrbtové opierka. Potomok tak vydrží sedieť dlhšie a vy môžete prejsť dlhšiu trasu.

Zadné sedačky sa ďalej delia podľa spôsobu upevnenia − niektoré sa pripevňujú k rámovej rúrke (tzv. samonosné), iné na nosič (viac o špecifikách jednotlivých typov sedačiek si môžete prečítať v článku Časté otázky: detské cyklosedačky). Či sa rozhodnete pre prednú, alebo zadnú sedačku, odporúča sa ich používať až vtedy, keď dieťa dokáže samo sedieť. Ako spodná veková hranica na použitie sedačky sa uvádza deväť mesiacov, no u každého dieťaťa to môže byť individuálne. Pred finálnym výberom konkrétnej sedačky je vhodné vyskúšať oba typy. Inšpiráciou vám môže byť aj náš test. Viac priestoru sme v ňom dali zadným sedačkám, pretože ich je na trhu viac a sú medzi cyklistami oveľa rozšírenejšie.

Okrem jazdy v teréne, ktorá zahŕňala prechádzanie najrôznejších povrchov od asfaltu až po cestičku, vedenie bicykla alebo prechádzanie hrany obrubníka, sa v teste dočítate aj to, ako dopadli skúšky bezpečnosti alebo nežiaducich látok.


Cyklosedačky přední (porovnat)

Cyklosedačky zadní (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Cyklosedačky pre deti 2018 (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.3.2018


Prihlásiť