Ako si vybrať práčku so sušičkou

Obsah zářijového vydání

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2019 Obsah zářijového vydání

Aktualizováno: 28.12.2017

Na trhu nie je príliš veľa prístrojov kombinujúcich práčku so sušičkou, no na prvý pohľad vyzerajú podobne. V našom nákupnom sprievodcovi sa dozviete, na čo si máte dávať pozor pri výbere takého spotrebiča, aby vám dobre slúžil.

Pred nákupom prístroja si najskôr zmerajte, aké sú vaše priestorové možnosti. Veľa kúpeľní, najmä tých v panelákových bytoch, miestom neoplývajú  a nie je nič horšie, ako keď si domov prinesiete vytúžený výrobok, ktorý je o dva centimetre širší ako miesto, ktoré mu patrí.

Ďalším parametrom, ktorý by ste si mali pred kúpou dopredu zistiť, je kapacita bubna. Teda bubnov. Pri práčkach kombinovaných so sušičkou je totiž prakticky pravidlom, že prací bubon je oveľa väčší ako ten sušiaci. Ak teda na popise výrobku uvidíte informáciu, že prací bubon má objem 8 kilogramov, no sušiaci len 4, nejde o chybu. Dôvodom je fakt, že objem, ktorý stačí na pranie, nevyhovuje rovnakému množstvu bielizne na sušenie. V praxi to teda vyzerá tak, že môžete buď rovno prať menšie dávky bielizne podľa kapacity sušičky, alebo si časť vypranej bielizne na chvíľu odložiť a dosušiť ju neskôr. Ak chcete sušiť väčšie objemy bielizne, odporúčame kúpiť si skôr samostatne stojacu sušičku, ktorá má väčší objem bubna.

Ak si však vystačíte s tými menšími – v našom teste sa objem sušenej bielizne pohyboval od štyroch do šiestich kilogramov – môžete siahnuť práve po kombinovanom prístroji. Je síce pravda, že sušiace funkcie sú v nich trochu slabšie ako v samostatne stojacich sušičkách, no tie pracie môžu klasickým práčkam konkurovať. Ich hlavnou výhodou je ušetrenie miesta – namiesto dvoch spotrebičov vám totiž postačí len jeden.

Okrem jeho rozmerov a kapacít pracieho aj sušiaceho bubna odporúčame pred kúpou preštudovať aj ďalšie technické parametre. Má vami vybraná práčka so sušičkou dostatočne dlhý kábel, aby pohodlne dosiahla k zdroju elektrickej energie? Disponuje prídavnými funkciami, ako je odložené pranie, časovač alebo detský zámok? Mnohé z nich využijete, iné zas nie, a tak je dobré si ujasniť, čo a ako, nech neplatíte za niečo, čo nepotrebujete, na druhej stranu či im nechýba nič z toho, čo oceníte. Displej s ukazovateľom zostatkového času prania alebo sušenia je už v dnešnej dobe prakticky samozrejmosťou, napriek tomu si dopredu preverte, či ním vami vybraný model disponuje.

O praktických funkciách toho veľa z popisu výrobku nezistíme, odporúčame teda inšpirovať sa našimi testami.

Databáze testovaných výrobků

Práčky so sušičkou (7 výrobků)
poslední aktualizace: 2.1.2018


Prihlásiť