Časté otázky: Práčky so sušičkou

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2020 Obsah květnového dTestu

Publikované v časopise 1/2018

Ako hodnotia práčky kombinované so sušičkou odborníci? Považujú ich za praktických pomocníkov do domácnosti, alebo skôr kríženca, ktorý veľmi užitočný nie je? A ako hojne sú tieto výrobky u nás vôbec používané? Pýtali sme sa v servisoch práčok a sušičiek po celej republike.

Akou mierou sú medzi vašimi klientmi zastúpení tí, ktorí chcú opraviť práčku kombinovanú so sušičkou, v porovnaní s tými so samostatnou práčkou a sušičkou?

Jiří Pleskač, Brno: Môžem povedať, že klientov s práčkou kombinovanou so sušičkou v servise veľa nemáme. Je to dané aj tým, že táto kombinácia nie je u zákazníkov tak veľmi rozšírená a v porovnaní so samostatnými prístrojmi sa príliš nepredáva. Je výhodnejšie kúpiť samostatnú sušičku zvlášť − z dôvodu lepšieho presušenia, servisu a rýchlosti sušenia celej náplne.

Marian Baláž, Hodonín: Klientov s práčkou so sušičkou je asi 30 %.

Zdeněk Purma, Kutná Hora: Ak má kombináciu práčky so sušičkou maximálne jedna zo sto domácností, tak som ešte optimista. Na území, kde trvalo žije približne 280 000 obyvateľov, je len zopár kusov.

Jindřich Valenta, Choceň: Práčok so sušičkou je teraz asi 6 % z celkového počtu práčok. Ich predaj mierne rastie.

Aký býva najčastejší problém, s ktorým sa na vás majitelia práčky so sušičkou obracajú?

Jiří Pleskač, Brno: Najčastejšie problém nastáva vo chvíli, keď sa snažím zákazníkovi vysvetliť, že prať jednu ťažkú vec (napríklad deku, župan) je veľmi nebezpečné. Problém vzniká pri náhodnom zlom rozložení bielizne a následnom veľkom rozkmite bubna vplyvom nevyváženosti. Potom dochádza napríklad k odtrhnutiu kabeláže snímačov teploty a podobne. Ďalší problém sa často objavuje v upchatí sušiaceho okruhu hrčkami z bielizne, ktoré sa časom nahromadia a potom vzduch nemôže cirkulovať.

Marian Baláž, Hodonín: Väčšinou ide vždy len o opravu práčky. Sušička sa pokazí tak v jednom prípade z desiatich.

Zdeněk Purma, Kutná Hora: Ťažko povedať. Veľmi častý jav je, že po niekoľkých negatívnych skúsenostiach s výsledkom sušenia sa majitelia týchto univerzálnych spotrebičov radšej vrátili k pôvodnému spôsobu sušenia a tento kombinovaný spotrebič ďalej používajú len ako obyčajnú práčku.

Jindřich Valenta, Choceň: Upchatý tepelný výmenník.

Aké chyby vedúce ku skráteniu životnosti práčky so sušičkou sa ľudia najčastejšie dopúšťajú?

Jiří Pleskač, Brno: Chybou je určite nedostatočné naplnenie práčky napríklad jednou ťažkou vecou, napríklad dekou alebo županom. Keďže sú to dva spotrebiče v jednom, zákazník musí počítať s vyššou poruchovosťou danou konštrukciou spotrebiča.

Marian Baláž, Hodonín: Používajú veľa pracieho prášku alebo nekvalitné prášky na pranie. Ja odporúčam kvalitné prášky na pranie a najlepšie prací gél.

Zdeněk Purma, Kutná Hora: Chybou nového majiteľa je, keď nerozdelí vypranú dávku na niekoľko dielov. Veľmi rýchlo potom zistí, že bude niektoré materiály sušiť aj o niekoľko hodín dlhšie, než by to isté usušil v samotnej sušičke. Je úplne nemožné od tohto kombinovaného spotrebiča očakávať rovnaký výkon ako od samostatne stojacej sušičky, teda usušenie práve vypratej dávky bielizne naraz, nehovoriac o pokrčení bielizne a výrazne vyššej spotrebe elektrickej energie.

Jindřich Valenta, Choceň: Používanie aviváže, ktorá spôsobí zanesenie tepelného výmenníka.

Ako hodnotíte tieto prístroje v porovnaní so samostatnou práčkou a sušičkou?

Jiří Pleskač, Brno: Prikláňam sa k názoru, že práčku so sušičkou si kúpi zákazník, ktorý nemá dostatok miesta na dva spotrebiče samostatne a chce si občas niečo vysušiť. Nevýhodou je, že takýto prístroj sú vlastne dva spotrebiče v jednom, chýbajú v ňom prachové filtre a býva vyššia spotreba vody. Výhodou je ušetrené miesto v kúpeľni.

Marian Baláž, Hodonín: Práčka so sušičkou je pre rýchlosť a jednoduchosť, nevýhoda je, že keď sa pokazí sušička, tak neperiete alebo naopak. Samostatná práčka a sušička je výhodou, pretože práčka nie je tak veľmi zaťažená a samostatná sušička má viac možností sušenia a plní svoju funkciu dokonalejšie.

Zdeněk Purma, Kutná Hora: Tieto dva spotrebiče vyžadujú úplne odlišné technické vyhotovenie bubnov, čo nemožno vyriešiť žiadnym rozumným kompromisom. Samostatná sušička je výborný pomocník, no ak je súčasťou práčky, je to nešťastie. Pre mnohých, najmä starších ľudí, je ovládanie práčky, ktorá je zároveň sušičkou, komplikované. To je tiež okrem ceny dôvod, prečo je tento druh výrobkov málo rozšírený. Ak si niekto kúpi práčku, ktorá je zároveň sušičkou, mal by vedieť, že práčka sa svojou funkciou nebude líšiť od inej práčky bez sušičky, no sušičku je možné používať na usušenie len malého množstva bielizne, a teda spravidla len nárazovo alebo v prípade núdze. Samostatná sušička je funkčne rádovo vyššie, nehovoriac o spotrebe elektrickej energie. Do univerzálneho stroja, akým práčka a sušička v jednom je, nemožno dať celú jednu vypratú dávku bielizne sušiť naraz. Musí sa rozdeliť najmenej na dve časti, ktoré sa sušia postupne a často dlhšie ako celá dávka v sušičke bez práčky. To je ďalšia príčina výrazne vyšších prevádzkových nákladov.

Jindřich Valenta, Choceň: Ide o kompromisné riešenie s orientáciou na úsporu miesta. Rozdielne požiadavky na prevádzku oboch zariadení spôsobujú rôzne obmedzenia, predovšetkým na malú dávku sušenej bielizne. Bielizeň je v týchto prístrojoch aj z dôvodu perforácie bubna viac mechanicky namáhaná.

Databáze testovaných výrobků

Práčky so sušičkou (7 výrobků)
poslední aktualizace: 2.1.2018


Prihlásiť