Čistiaci program CCleaner napadli hackeri: Čo hľadali?

Obsah červnového vydání

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2019 Obsah červnového vydání

Vydané: 16.10.2017   

O nedávnom hackerskom útoku na používateľa cez populárny softvér CCleaner ste najskôr už čítali. Viete, na koho hackeri cielili a ako spoznať, či nie je škodlivá verzia programu aj vo vašom počítači?

Program CCleaner od britskej softvérovej firmy Piriform je obľúbenou voľbou používateľov operačného systému Windows, ako si poradiť s nepotrebnými súbormi, záznamami v internetovom prehliadači a starými registrami, ktoré sa v systéme hromadia a zaberajú zbytočne miesto. Nedávno sa však stal cieľom rafinovaného útoku. Neznámy hacker doň nahral škodlivý program s cieľom šírenia medzi používateľmi. Populárny čistiaci program tak premenil na zdroj nákazy.

Útok na korporácie

Ako informuje nemecká spotrebiteľská organizácia Stiftung Warentest, skutočnosť, že sa v CCleaner ukrýva škodlivý kód, vyšla najavo počas septembra tohto roka. Onen kód pritom program obsahoval už od 15. augusta. Stihol nakaziť viac ako 1,6 milióna počítačov škodlivým softvérom. Spoločnosť Piriform, ktorá spadá pod český Avast, už v súčasnosti ponúka opravenú verziu programu. Avast uviedol, že útok cielil na siete veľkých spoločností, pričom sa mu podarilo preniknúť do dvanástich z nich. Medzi ne patria aj významné firmy ako americký Intel, kórejský Samsung či japonská Sony.

Nemáte ho náhodou aj vy?

Ak máte v práci či doma CCleaner, pozrite sa, akú verziu používate. Infikované sú verzie 5.33.6162 a 1.07.3191 Cloud pre 32-bitový operačný systém Windows. Ako zistiť, či používate 32-bitovú verziu Windows? Najprv kliknite na tlačidlo Štart, vľavo dole nájdete pod ikonou ozubeného kolieska sekciu Nastavenie. Tu kliknite na prvú voľbu s názvom Systém a v ľavom menu zvoľte poslednú voľbu O systéme. Objaví sa vám informácia o počítači, medzi ktorými je uvedený aj presný typ systému.


Prihlásiť