Ako si vybrať balzam na pery

Obsah listopadového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 11/2018 Obsah listopadového dTestu

Aktualizováno: 26.9.2017

Obrázok lesklých a mäkkých pier „na pobozkanie“, prísľub okamžitej úľavy a hydratácie alebo upokojenie podráždených perí. To všetko sú lákadlá, ktorými nás výrobcovia lákajú na nákup toho alebo onoho produktu. Ale čo sa skrýva pod atraktívnym obalom a ako si vybrať skutočne najlepší výrobok? V našom sprievodcovi sa dozviete viac.

Suché a popraskané pery trápia kdekoho predovšetkým v zimnom období. Riešením na ich hydratáciu je pravidelné používanie zvlhčujúcich prípravkov a na pery sú určené balzamy. Trh s týmito výrobkami je veľmi bohatý a spotrebiteľ sa zvyčajne rozhoduje buď podľa značky, svojich skúseností, alebo ceny.

Pozor na chémiu

Náš test balzamov na pery ukázal, že žiadne z vyššie uvedených kritérií nemusí byť správne. Ako hlavné kritérium sme si my určili obsah nežiaducich zložiek minerálnych olejov (MOSH a MOAH), ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie – najmä pri takých výrobkoch, ako sú balzamy na pery, ktoré sa môžu prehltnúť.

Z celkovo 18 testovaných výrobkov sme našli v 11 z nich takéto nežiaduce látky. Nachádzali sa v drahých a lacných výrobkoch známych aj menej známych značiek. Viac ako na cenu alebo značku by ste sa mali pozerať na to, či neobsahujú látky s obsahom MOSH a MOAH. Tieto sa vyskytujú v látkach, ako sú Paraffín, Petrolatum alebo Cera Microcristallina.

Alergici, zbystrite pozornosť

Ak patríte k alergikom a citlivejším osobám, radšej by ste sa mali vyhnúť aj výrobkom s obsahom látok, ktoré sú klasifikované ako potenciálne alergény, ako napríklad Limonene, Linalool alebo Geraniol.

Riaďte sa skúsenosťami

Až po analýze zloženia, keď vám z výberu „vypadne“ celý rad výrobkov, odporúčame vyberať si podľa schopnosti hydratovať a podľa vône a textúry, ktorú výrobok má. Rovnako ako pri všetkých ostatných výrobkoch, aj pri balzamoch platí, že čo vonia (doslova) jednému, druhému nemusí.

Takže viac ako na odporúčanie známych alebo atraktívnosť obalov dbajte na svoje vlastné skúsenosti… Ale hlavne na zloženie…

Databáze testovaných výrobků

Balzamy na pery (18 výrobků)
poslední aktualizace: 5.10.2017


Prihlásiť