Čím zatepliť dom?

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Publikované v časopise 10/2017

Kvalitné zateplenie domu má samé výhody. V zime vám bude teplo, v lete príjemne, a ešte ušetríte aj za energie. Aký si však zvoliť izolačný materiál? Poradiť vám môže náš stručný prehľad.

Už niekoľko rokov prebieha u nás veľká vlna zatepľovania. A má to svoje opodstatnenie. Kvalitná izolácia dokáže v zime udržať teplo vnútri domu a v lete, naopak, zabráni tomu, aby slnečné lúče rozpálili steny tak, že ani počas noci nevychladnú. Nižšia energetická náročnosť domu znamená úsporu a zároveň nižšie emisie z pecí alebo klimatizačných jednotiek.

Okrem toho môžete získať dotáciu od Ministerstva životného prostredia ČR na izoláciu vášho domu. Program Nová zelená úsporám ponúka tým, ktorí sa rozhodnú znížiť výdavky na energiu pomocou moderných materiálov, preplatenie časti nákladov na realizáciu zateplenia. Ak sa vám podarí znížiť spotrebu tepla o 40 %, získate dotáciu vo výške 30 % celkových nákladov. Ak ho znížite o 50 %, dostanete 40 % dotácie, a ak budete mať spotrebu nižšiu ako 60 % a viac, vráti sa vám presne polovica nákladov na izoláciu. Viac informácií nájdete na www.novazelenausporam.cz.

Polyuretán (PUR)

Izolácia z polyuretánu sa môže inštalovať už počas stavby striekaním peny priamo na určené miesta alebo aj počas rekonštrukcie. V tomto prípade sa používajú hotové PUR dosky. Okrem toho, že ide o veľmi ľahký materiál, má vynikajúce izolačné vlastnosti. K dispozícii je aj niekoľko variantov priepustnosti pary.

Mäkké dosky sú priedušné a sú vhodné na izoláciu stien alebo stropov. Tvrdé dosky, naopak, vodu odpudzujú. Preto ich využijete na miestach, ktoré sú v kontakte s vodou.

nízka hmotnosť; tvarová stálosť; možnosť voľby priepustnosti
v spojoch vznikajú tepelné mosty

Použitie: vonkajšie steny, vnútorné steny, strecha, podlahy, vzduchové medzery

Ohňovzdornosť: nedostatočná

Kontaktný izolačný systém ETICS

Aj keď ste o ňom možno nepočuli, je to pravdepodobne najčastejší spôsob vonkajšieho zateplenia. u nás. Používa sa hlavne na panelových domoch. Základ tvoria izolačné dosky zvyčajne z polystyrénu alebo minerálnej vlny. Prilepia a ukotvia sa na podklad, potom sa omietnu. Pri správnej inštalácii slúži veľmi dobre.

K slabým stránkam tohto systému patrí horšie odvetrávanie. Najmä pri zle navrhnutom projekte, nevhodnej kombinácií materiálov od rôznych výrobcov alebo nedôsledne vyhotovenej konštrukcii to môže viesť k tvorbe plesní.

lepší tepelný komfort v každom počasí; zabraňuje vzniku tepelných mostov
zväčšenie objemu vonkajších stien, musíte dôsledne dodržať projekt

Použitie: vonkajšie steny

Ohňovzdornosť: závisí od použitého izolačného materiálu

Kamenná vlna a minerálna vata

Ak hľadáte cenovo dostupný materiál, ktorý bude dýchať, možno bude pre vás ideálna kamenná vlna alebo minerálna vata.

Prvá menovaná sa vyrába z čadiča, zatiaľ čo druhá sa vyrába zo sklených vlákien. Vyniká aj tlmením hluku a nehorľavosťou. Predáva sa vo forme mäkkých rohoží alebo pevných dosiek. Tie sú vhodné na miesta s vyšším zaťažením. Dokonca sa dajú kúpiť aj veľmi pevné dosky vhodné na izoláciu podláh.

nízka cena; jednoduchosť inštalácie; akustická izolácia; priepustnosť pary
uvoľňuje malé čiastočky, ktoré môžu dráždiť; časom môže stratiť objem aj tvar

Použitie: vonkajšie steny, vnútorné steny, strecha, podlahy, vzduchové medzery

Ohňovzdornosť: veľmi dobrá

Polystyrén

Penový expandový polystyrén (EPS) je jedným z najbežnejších izolačných materiálov u nás. Je lacný, dobre sa s ním pracuje, má relatívne dlhú životnosť, keď je správne nainštalovaný. Neprepúšťa vlhkosť – alebo iba veľmi obmedzene. Neprospievajú mu vysoké teploty, pri ktorých rýchlo starne.

Extrudovaný polystyrén (XPS) sa odlišuje od toho expandovaného najmä minimálnou poréznosťou a vyššou pevnosťou. Vďaka tejto kombinácii vlastností sa využíva na miestach s vysokým zaťažením alebo tam, kde dochádza ku kontaktu izolácie s vodou.

nízka cena a hmotnosť; jednoduchosť inštalácie
v spojoch môžu vznikať tepelné mosty; nestálosť pri vyšších teplotách

Použitie: vonkajšie steny, vnútorné steny, strecha, podlahy, vzduchové priestory

Ohňovzdornosť: nedostatočná

Penové sklo

Premýšľali ste niekedy o tom, ako sa spracováva sklo z recyklácie? Jednou z možností je práve penové sklo. Ide o mechanicky veľmi odolný materiál, ktorý je navyše odolný proti vlhkosti, ohňu, mrazu alebo hnilobným procesom. Bohužiaľ, jeho cena je oproti iným materiálom až trojnásobná. Počítajte aj s tým, že ani minimálne neprepúšťa paru.

nízka hmotnosť; jednoduchosť inštalácie; odolnosť; neprepúšťa vodu
vysoká cena

Použitie: vonkajšie steny, vnútorné steny, strecha, podlahy, vzduchové medzery

Ohňovzdornosť: veľmi dobrá

Drevené vlákna a celulóza

Jedným z najbežnejších prírodných materiálov na izoláciu je drevo. Izolačné materiály sa vyrábajú lisovaním drevených vlákien do pevných alebo elastických dosiek. Okrem tepelných izolačných vlastností majú aj dobré akustické vlastnosti. Počítajte s tým, že sú paropriepustné a sú vhodné vtedy, keď potrebujete umožniť stenám alebo streche, aby dýchali. Alternatívou podobnou dreveným doskám je celulózová izolácia, ktorá sa vyrába z recyklovaného papiera.

mechanická odolnosť; akustická izolácia; recyklovaný materiál
časom môže stratiť objem a tvar

Použitie: vnútorné steny, strecha, vzduchové priestory

Ohňovzdornosť: dostatočná

Korok

Ďalší prírodný a ekologický materiál, ktorý vyniká okrem tepelnej aj akustickou izoláciou. Korok je veľmi priedušný, pritom však neprepúšťa vodu ani ňou nenasiakne, preto sa netreba obávať vzniku plesní. Odpudzuje aj mikroorganizmy.

dobrá tepelná a akustická izolácia; neprepúšťa vodu; prírodný materiál
vyššia cena

Použitie: vonkajšie steny, vnútorné steny, strecha, podlahy, vzduchové medzery

Ohňovzdornosť: nedostatočná

Tepelnoizolačná malta

Izolácia pomocou špeciálnej malty je jednoduché a všestranné riešenie, ktoré je atraktívne najmä pre majiteľov menších domov. Zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti muriva a na rozdiel od iných materiálov sa dá ľahko nanášať aj na veľmi nerovné povrchy. Okrem malty si môžete zadovážiť aj tepelnoizolačnú omietku – počítajte však s tým, že efekt pochopiteľne nebude taký veľký.

vhodná pre nerovné povrchy; zamedzuje vzniku tepelných mostov
nižšia mechanická odolnosť; vysoká cena

Použitie: vonkajšie steny, vnútorné steny

Ohňovzdornosť: dostatočná

Izolačná fólia

Ľahký a prenosný materiál, ktorý sa dá ľahko nainštalovať kdekoľvek v dome. Najčastejšie ju môžeme vidieť okolo radiátorov, kde zabraňuje úniku tepla. Fólie sa inštalujú aj na okná, aby sa zlepšila tepelná izolácia a znížilo orosovanie okien.

nízka hmotnosť; neprepúšťa vodu ani paru
nízka tepelná odolnosť

Použitie: vonkajšie steny, vnútorné steny, strecha, podlahy, vzduchové medzery

Ohňovzdornosť: nedostatočná

Umelé kamenivo

Základom pre výrobu umelého kameniva sú granuly z drveného ílu, ktoré sa nechajú expandovať pri teplote nad 1 000 °C. Výsledné guľôčky sa zvyčajne nazývajú keramzit. Vyniká ľahkosťou, pevnosťou a je žiaruvzdorný. Je to aj materiál, ktorý nepoškodzuje prírodu a dá sa ľahko recyklovať. Ako tepelná izolácia sa používa v sypanej forme. Najčastejšie sa ním zasypávajú ploché strechy alebo sa používa na vyrovnávanie podláh, kde v porovnaní s betónom ponúka oveľa jednoduchšiu inštaláciu a vďaka svojej ľahkosti aj nižšie zaťaženie.

nízka hmotnosť; jednoduchosť použitia; recyklovateľný materiál
oproti iným riešeniam nižšia izolácia; časom môže stratiť objem a tvar

Použitie: vonkajšie steny, vnútorné steny, strecha, podlahy

Ohňovzdornosť: veľmi dobrá


Prihlásiť