Test balzamov na pery 2017

Publikované v časopise 10/2017

Väčšina žien, ale aj niektorí muži sa pokúšajú bojovať proti suchým a popraskaným perám. Siahajú po balzamoch, ktoré zvlhčujú pery, zjemňujú ich a dodajú im lesk. Daňou za tieto služby však môže byť obsah nežiaducich chemikálií. Na tie sme sa v teste zamerali predovšetkým a nestačili sme sa čudovať. Viac ako polovica z 18 výrobkov, ktoré sme odoslali do laboratória, prepadlo práve kvôli obsahu potenciálne nebezpečných látok, konkrétne zložiek minerálnych olejov.

Popraskané kútiky a suché, šúpajúce sa pery trápia väčšinu ľudí predovšetkým počas chladných mesiacov. Príčinou sú časté zmeny teploty, ktoré vplývajú na pery, ale aj nedostatok tekutín, pretože ľudia na jeseň a v zime nemávajú takú potrebu piť ako počas leta. Pery navyše nemajú mazové žľazy, preto sú na vysúšanie oveľa náchylnejšie ako ostatné časti pokožky.

Na ochranu proti vysychaniu a popraskaniu ľudia s obľubou používajú balzamy na pery. Dajú sa zohnať v každej drogérii, lekárni aj vo väčšine supermarketov a veľkú dieru do rozpočtu vám neurobia. Často však očakávame od týchto výrobkov dostupných vo forme tyčiniek aj v tubách alebo téglikoch viac ako iba hydratačné účinky. Napríklad príjemnú vôňu aj schopnosť dodať perám lesk. V očarení z pozitív, ktoré nám tieto produkty ponúkajú, mnohým ľuďom ani nenapadne, že môžu obsahovať nežiaduce chemikálie. Tie sú v kozmetických výrobkoch, ktoré prichádzajú do styku s ústami a môžu sa aj prehltnúť, pomerne dôležité.

Preto sme sa na ne zamerali aj v našom teste. Preskúmali sme, či pomády obsahujú alebo neobsahujú nežiaduce zložky minerálnych olejov a/alebo endokrinných disruptorov. Vo výsledkoch zistíte, že vo viac ako polovici z 18 testovaných výrobkov sme tieto látky našli.

Pri výrobkoch, ktoré boli z tohto pohľadu „čisté“, sme testovali aj schopnosť hydratovať a medzi dobrovoľníkmi aj praktické aspekty, ako je pocit na perách alebo vôňa. Ktorý z testovaných balzamov voňal najviac a ktorý najmenej, sa dočítate v našom teste.


Testované výrobky - balzámy na rty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Balzamy na pery (18 výrobků)
poslední aktualizace: 5.10.2017


Prihlásiť