Ako dopadli v testoch nové iPady Pro

Obsah dubnového vydání

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2019 Obsah dubnového vydání

Vydané: 3.8.2017    Publikované v časopise 8/2017

V tomto roku sme otestovali už dve desiatky tabletov, výsledky nájdu predplatitelia na www.dtest.sk/tablety. Posledným prírastkom do našej online databázy je dvojica nových iPadov Pro, ktoré sa dostali na trh v júni tohto roku. Apple tvrdí, že sú výkonnejšie ako väčšina notebookov a majú najvyspelejší displej na svete. Ako sa im darilo v testoch?

Jedno je isté – ak hľadáte tablet len na surfovanie, sledovanie videa alebo vybavovanie e-mailov, je iPad Pro zbytočný a veľmi drahý luxus. Väčší 12,9-palcový variant vás v závislosti od konfigurácie vyjde na 940 až 1 430 €a menší 10,5-palcový na 755 až 1 250 €. Pripočítajte k tomu ešte ďalšie desiatky za klávesnicu Smart Keyboard alebo stylus Apple Pencil, ak chcete možnosti iPadu Pro využiť naplno.

Ide skrátka o tablety navrhnuté pre profesionálov a nadšencov, ktorí vyžadujú najvyššiu kvalitu aj výkon a chcú používať ten najnáročnejší softvér. iPady Pro bezpochyby patria medzi najlepšie tablety, aké sme testovali. Vy si však pred nákupom dobre zvážte, či ich naozaj potrebujete. Pre bežných používateľov túžiacich po iPade je v súčasnosti najlepšou voľbou tohtoročný zlacnený variant klasického iPadu, ktorý zoženiete od 410 €.

Čo je nové?

Veľký 12,9-palcový model nahrádza originálny iPad Pro z roku 2015. Menší 10,5-palcový variant zaberá miesto 9,7-palcového iPadu Pro z roku 2016. Obidva majú výkonnejší procesor A10X, ktorý je podľa Applu zhruba o 30 % rýchlejší ako ten v útrobách starších bračekov. V praxi nie je rozdiel oproti starším modelom zásadný, to však nič nemení na tom, že nové iPady Pro sú skutočne svižné a nezaváhajú, bez ohľadu na to, akú činnosť vykonávate.

Obraz a zvuk

Celkovo je displej oboch iPadov, podobne ako pri predchodcoch, úchvatný a patrí medzi hlavné prednosti. Negatíva sa tu hľadajú len ťažko. Pri porovnaní so staršími modelmi je o poznanie zreteľnejšia antireflexná úprava displeja znižujúca nežiaduce odlesky svetla, takisto ako vrstva odpudzujúca odtlačky prstov. Hoci pri menšej 10,5-palcovej verzii zmenšili rám okolo displeja − pričom obraz je o 20 % väčší ako pri minulom 9,7-palcovom iPade Pro, celkové rozmery narástli len nepatrne.

Zvuk je pri oboch novinkách príjemný, pomerne vyvážený a s prijateľnými basmi. Väčší variant dokáže hrať veľmi nahlas, ale nad určitú úroveň hlasitosti stráca zvuk čírosť. Mierne problematické môže byť pri oboch modeloch umiestnenie reproduktorov pri držaní tabletu na šírku, lebo vtedy majú ruky tendenciu ich zakrývať.

Batérie

Apple deklaruje prevádzkový čas okolo desať hodín a testy ukázali, že je to celkom presný odhad. Pri 12,9-palcovom modeli sme pri surfovaní cez wi-fi prekonali desaťhodinovú hranicu o niekoľko minút, pri sledovaní videa dosiahli takmer dvanásť hodín. To je oproti predchodcovi nezanedbateľné zlepšenie.

10,5-palcový model zvládol surfovať 12 hodín a video prehrával 10 hodín a 40 minút. Pri porovnaní so starším 9,7-palcovým modelom sa pri videu o hodinu a štvrť zhoršil, čo sa dá pripísať zväčšeniu displeja. Pri prehliadaní webu sa však, naopak, o podobný čas zlepšil.

Foto a video

Istým sklamaním sú však výkony pri natáčaní videa. Na rozdiel od predchodcov sme pri pohybe kamerou zaznamenali chvenie obrazu, akoby mal autofokus problém sa s pohybom popasovať. Farby boli v minulosti menej výrazné, teraz sú, naopak, presýtené. Ani zvuková stopa nie je taká čistá a jasná ako predtým.

Databáze testovaných výrobků

Tablety (178 výrobků)
poslední aktualizace: 18.12.2018


Prihlásiť