Časté otázky: Detské kočíky

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Publikované v časopise 5/2017

Akých chýb sa dopúšťajú rodičia pri používaní kočíka a čomu by sa mali vyhýbať? Prečítajte si názory odborníkov, ktorí sa deťom dlhodobo venujú. Odpovedala nám detská lekárka a tri detské fyzioterapeutky.

 

Za akých okolností môže mať pobyt v kočíku negatívny vplyv na vývoj dieťaťa?

MUDr. Helena Holá, Praha: Rodičia by mali rešpektovať psychomotorický vývoj dieťaťa, to znamená napríklad nedávať ho sedieť v kočíku kým nezvládne naozaj samostatne stabilne sedieť. Ak rodičia kúpia malý kočík, keď dieťa vyrastie a ešte nie je schopné sedieť, bude na malom priestore limitované v pohybe a bude nespokojné. Ďalšou dôležitou vecou je, z môjho pohľadu, zabezpečenie dieťaťa v kočíku, aby nevypadlo.

Markéta Růžičková, DiS., Praha: Pokiaľ ide o malé bábätko v hlbokom kočíku, negatívny vplyv môže mať malý priestor, kde je dieťa stiesnené. Keď má skrčené nožičky alebo sa opiera hlavou o stenu, je to veľmi nepohodlné a môže ho to stáčať na jednu stranu, čo zapríčiní asymetriu hlavy aj trupu. Negatívny vplyv môže mať tiež predčasné posadenie v športových kočíkoch. Ak dieťa ešte nezvládne samostatne sedieť, v kočíku sa nakláňa na jednu stranu a to je veľmi má negatívny dopad na vývoj chrbtice a svalov trupu. Keď je dieťa položené na brušku a terén, po ktorom ide kočík, je príliš hrboľatý, môže dôjsť k preťaženiu krčnej chrbtice, pretože dieťa dostatočne nezvláda držať hlavu vo vzpriamenej polohe. To ale neznamená, že by dieťa nemalo byť vozené v polohe na brušku, ba naopak, len je nutné prispôsobiť terén (jazdiť po asfalte) aj dĺžku jazdy.

Mgr. Jana Tůmová, Ph.D., Praha: Negatívny vplyv na vývoj dieťaťa má najmä pasívne sedenie v kočíku predtým, ako sa dieťa samostatne posadí vo voľnom priestore. Nevhodne sa tým preťažujú chrbtové svaly a blokuje sa prirodzený vývoj.

Bc. Žaneta Kohútiková, Ostrava: Ak je dieťa v kočíku veľkú časť svojho bdelého stavu, je potrebné zabezpečiť, aby mohlo pravidelne meniť svoju polohu. To znamená, že kočík by mal byť dostatočne priestranný, aby si dieťa mohlo celkom natiahnuť nohy a roztiahnuť ruky. Pre správny vývoj dieťaťa je nutné polohovať ho aj v kočíku v pozícii na bruchu, prípadne na bokoch, aby sa predchádzalo deformácii hlavičky. Negatívny vplyv na vývoj dieťaťa pri pobyte v kočíku má jednostranná stimulácia, napríklad hračka stále zavesená na jednej strane. Ďalej aj vyvyšovanie korbičky do šikmej plochy, kedy sa deti musia ľahko zapierať nôžkami, aby sa nešmýkali dolu (ak sa už nezabrzdí o dolnú časť vaničky). Majú mať možnosť v kočíku voľne nôžky dvíhať a trénovať brušné svalstvo, prípadne polohovanie dieťaťa do sedu v období, keď na to ešte nie je motoricky zrelé.

Čomu by sa mali rodičia pri používaní kočíka vyhýbať?

MUDr. Helena Holá, Praha: Rodičia niekedy dieťa nezaistia upínacími popruhmi a dieťa potom z kočíka vypadne pri neopatrnej manipulácii. Zažila som u detí zlomenú kľúčnu kosť aj otras mozgu.

Markéta Růžičková, DiS., Praha: Kupovaniu malého kočíka. Dieťa by malo byť v priestore hlbokého kočíka kým sa samo posadí, čo je približne okolo 9. mesiaca. Je teda dôležité zaobstarať kočík s dostatočne dlhou a širokou vaničkou, zvlášť ak sa dá predpokladať, že dieťa bude po rodičoch veľké. Športová verzia kočíka by mala umožniť úplné sklopenie chrbtovej podpery (do roviny), aby dieťa aj naďalej mohlo byť pri jazde v ľahu na chrbte alebo na bruchu. Rodičia by nemali toľko hľadieť na dizajn kočíka, ale predovšetkým na pohodlie dieťaťa.

Mgr. Jana Tůmová, Ph.D., Praha: Rodičia by mali používať kočík vhodný pre vek ich dieťaťa. Hlboký kočík je použiteľný tak do šiesteho mesiaca. Potom sa tam bábätko väčšinou už nezmestí a v polohe na chrbte bez možnosti pozorovať okolie sa aj dosť nudí. Od šiesteho do dvanásteho mesiaca sú preto vhodné športové kočíky s pevnou oporou a možnosťou úplného položenia. Deti rady jazdia v polohe na bruchu so zdvihnutou strieškou alebo v polosede s oporou chrbta. Golfové kočíky sú vhodné pre deti od jedného roka a používajú sa skôr na cestovanie alebo rýchly presun dieťaťa.

Bc. Žaneta Kohútiková, Ostrava: Rodičia by sa mali vyvarovať jednostrannej stimulácie dieťaťa, nakláňaniu korbičky do šikmej plochy a polohovaniu detí do sedu v období, keď ešte nie sú schopné samostatne sedieť, prípadne nelezú po štyroch.

Akých chýb sa najčastejšie rodičia pri používaní kočíka dopúšťajú?

MUDr. Helena Holá, Praha: Rodičia by si mali uvedomiť, že pri vstupe do budovy, kde je prudší nájazd, by mali tlačiť kočík pred sebou a pri vychádzaní z budovy naopak zase mať kočík za sebou, aby mali dieťa pod kontrolou. Bohužiaľ tieto chyby rodičov vidím takmer každý deň.

Markéta Růžičková, DiS., Praha: Kúpia malú korbu, ktorá nemá možnosť úplného sklopenia chrbtovej podpery pri športovej verzii, predčasne dávajú deti v kočíku do sedu - rodičia často v korbe podopierajú chrbát a hlavu, aby dieťa lepšie videlo. To môže viesť ku stočeniu hlavy a trupu na jednu stranu, čím dochádza k asymetrii.

Mgr. Jana Tůmová, Ph.D., Praha: Najčastejšie sa rodičia dopúšťajú pasívneho posadenia detí. Myslia si, že dieťa, ktoré sa v kočíku pritiahne do sedu, už samostatne sedí. Ale sed prichádza v normálnom vývoji väčšinou úplne nakoniec, až po lezení a po stoji. Dieťa, ktoré sa nevie samo posadiť vo voľnom priestore, je potrebné pevne upevniť hornými pásmi a zaistiť mu tak oporu chrbta. Ak to dovolí počasie, deti jazdia v kočíku rady na bruchu so zdvihnutou strieškou. Tak vidia najlepšie.

Druhou častou chybou je používanie golfových kočíkov pre deti mladšie ako jeden rok. Väčšinou nemajú takú dobrú pevnú oporu chrbtu ako športový kočík a sú vhodné pre deti, ktoré už vedia chodiť.

Bc. Žaneta Kohútiková, Ostrava: Najčastejšie chyby, ktorých sa rodičia pri používaní kočíka dopúšťajú, sú najmä predčasné vyvyšovanie, aby dieťatko videlo, predčasné posadenie, nedostatočné polohovanie na brušku, jednostranná stimulácia a neposkytnutie dostatočného priestoru pre správny psychomotorický vývoj dieťaťa.

Databáze testovaných výrobků

Kočíky (52 výrobků)
poslední aktualizace: 3.5.2018


Prihlásiť