Ako vybrať prípravok na likvidáciu machu

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.3.2017

Mach je vítaný v rozprávke, alebo v lese, ale v záhrade už tak veľmi nie. Ak sa ho na svojom pozemku chcete zbaviť aj vy, máte na výber zo  širokého spektra rôznych výrobkov. Aby ste sa v ich ponuke lepšie zorientovali, prečítajte si nášho nákupného sprievodcu.

Machom sa darí všade, najmä tam, kde je kyslá pôda a/alebo vlhké tienisté miesta. Ak vám mach nijako zvlášť nevadí a nechcete záhradu „kŕmiť“ chémiou, môžete ho tam nechať. Hrozí síce, že sa časom rozrastie aj do miest, ktoré doteraz neobýva, môžete ho však odstrániť aj potom.

Machu vstup zakázaný

Pokiaľ ale patríte k tým, čo túžia po udržiavanom okrasnom trávniku (alebo aj iných plochách), mach by mal mať ku vám vstup zakázaný. Ak sa nejaký objaví, určite sa ho budete chcieť čo najrýchlejšie zbaviť. Môžete použiť viacero „machožrútov“, teda prípravkov, ktoré ho zlikvidujú. Respektíve mach po ich aplikácii odumrie, a vy ho budete môcť z trávnika alebo inej plochy jednoducho zhrabnúť.

Prípravky sa predávajú v rôznych baleniach, od niekoľko stogramových až po niekoľko kilové, niektoré sú vo forme granúl alebo kryštálov, iné tekuté. Záleží len na vás, ktorý si zvolíte, pretože forma nemá príliš veľký vplyv na účinnosť. Najčastejšou účinnou zložkou v boji proti machu je síran železnatý, do niektorých výrobkov sa pridáva aj síran amónny, ktorý pomáha regenerácii trávneho porastu.

Jar a jeseň

Na prípravkoch na likvidáciu machu je dôležitejšie načasovanie použitia, ako ich forma. S machom na trávniku je ideálne bojovať bez ohľadu na typ prípravku 2x ročne, najlepšie na jar a na jeseň. Dôležitý je však aj spôsob použitia. Ak budete prípravok rozhadzovať, bude pôsobiť dlhšie, ale hrozí, že sa vám nepodarí rozsypať ho rovnomerne, a vytvoríte si na tráve „zebru“. Zálievka je síce rovnomernejšia, ale zase vám zaberie viac času aj práce. Postrek je menej náročný, ale vydrží iba kratší čas.

V každom prípade však dodržiavajte dávkovanie a držte sa odporúčania na obale. Ak výrobca avizuje, že sa má 40 g rozpustiť v litri tekutiny, určite roztok nerobte slabší (ale ani silnejší), prípravok by ste mohli znehodnotiť, a tým ovplyvniť jeho pôsobenia.

Mach môžete skúsiť „vyčesať“

Ak sa chcete vyhnúť chémii, môžete skúsiť mach odstrániť mechanicky, buď ručným alebo motorovým vertikutátorom. Ten „vyčeše“ nielen mach, ale aj burinu a zvyšky odumretých rastlín.

Vôbec najlepší spôsob, ako s machom bojovať je, zabrániť tomu, aby sa vám na záhrade objavil. Môžete to docieliť tým, že napríklad na miestach, ktoré sú zatienené domom, kríkmi či stromami, budete kosiť trávu často a veľmi nakrátko (zhruba na 3 cm) a zasejete sem aj trávne zmesi, ktoré lepšie odolávajú zatieneniu.

Hnojte, hnojte a ešte raz: hnojte

Na záver rada, ktorú síce väčšina záhradkárov pozná, ale málokto ju dodržiava: často trávu hnojte. Áno, bude vám viac rásť. Áno, budete musieť viac a častejšie kosiť. Ale bude vám rásť aj menej machu ... A to je predsa to, o čo tu ide ...

Databáze testovaných výrobků

Prípravky pre likvidáciu machu (12 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2017


Prihlásiť