Test prípravkov na likvidáciu machu 2017

Sdílejte

Publikované v časopise 4/2017

Snom asi každého chatára, chalupára, alebo majiteľa domu je pýšiť sa krásnou záhradou bez machu. Mach je vítaný v lese a voľnej prírode, ale v záhrade a v priestoroch okolo domu už taký obľúbený nebýva. Jar je ideálna na boj proti nezvaným hosťom, preto teraz prinášame test prípravkov sľubujúcich likvidáciu machu. Naozaj sú také zázračné, že vás ho zbavia? Keď ich použijete, neuhynie vám spolu s machom aj trávnik? Odpovede na tieto aj mnohé ďalšie otázky nájdete v teste 12 prípravkov dostupných na našom trhu.

Pre státisíce ľudí je to každoročný rituál. S príchodom jari vyrážajú na svoje chaty a chalupy, kde najprv skontrolujú, či zima nenapáchala nejaké škody, a potom začnú dom aj záhradu pripravovať na sezónu. Okrem úprav záhonov, siatia semien a iných záhradníckych prác si pozornosť zasluhuje aj trávnik, prípadne ďalšie plochy, ktoré môžu byť po zime porastené nežiaducim machom.

Svieť slniečko, svieť

Kvety alebo zeleninu treba zasadiť, zalievať a všelijako sa o ňu starať, ale mach, ktorého existuje niekoľko tisíc druhov na celom svete, sa na záhrade objaví nečakane a nepozvaný. Vyrásť môže prakticky kdekoľvek, ale najlepšie sa mu darí na vlhkých, tienistých miestach, kde chýba slnečné svetlo. Na malej ploche vám síce mach žiadne ťažkosti robiť nemusí, časom ale hrozí, že sa rozrastie aj do doposiaľ neobývaných miest a raz, trebárs, celkom vytlačí aj trávnik.

Treba zabiť ... mach

Akým spôsobom však trávnik aj iné plochy zbaviť machu? Okrem ručného „vytrhávania“, pri ktorom hrozí, že s ním vytrhnete aj trsy trávy alebo napríklad poškodíte strechu, môžete použiť aj „machožrúty“,teda chemické prípravky ktoré by mali mach zlikvidovať.

Prípravky sa predávajú buď vo forme kryštálov, alebo ako tekutina s obsahom účinnej látky (najčastejšie je to síran železnatý čiže zelená skalica), ktoré by mali mach zničiť. Do testu sme zaradili produkty, ktoré sú určené najmä na trávu a pre zaujímavosť aj tie, pri ktorých výrobcovia avizujú, že sú vhodné aj na iné plochy, ako sú podmurovky, verandy či balkóny 


Přípravky doporučené pro trávník (porovnat)

Přípravky doporučené pro pevné povrchy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Prípravky pre likvidáciu machu (12 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2017


Prihlásiť