Test robotických kosačiek 2017

Publikované v časopise 4/2017

Príroda sa prebudila zo spánku, a dvíha sa aj tráva vo vašej záhrade. Ak jej nebudete venovať patričnú starostlivosť, čaká vás namiesto úhľadného anglického trávnika porast, ktorý urobí radosť iba kliešťom. Po minuloročnom teste klasických benzínových aj elektrických kosačiek, sme sa teraz zamerali na roboty. A máme dobré správy. Sú síce drahé, ale skutočne vám ušetria prácu a v mnohých prípadoch sa postarajú o trávnik ako zo žurnálu.

Títo autonómni roboti vedia pokosiť trávnik bez priameho ľudského zásahu. To znamená, že v priebehu kosenia sa o stroj nemusíte nijako starať a prácu urobí aj vtedy, keď nie ste doma. Rovnako ako ostatné kosačky majú aj robokosačky svoje pozitíva a negatíva. Tým zrejme najviditeľnejším záporom je cena. Aj tie najlacnejšie roboty sú citeľne drahšie ako top benzínové kosačky. Ich využitie má navyše svoje obmedzenia. Sú vhodné na časté a pravidelné udržiavanie krátkeho trávnika, takže ak vaša záhrada pripomína africkú savanu, veľmi dobre vám neposlúžia.

Skúšky sme zameriavali najmä na kvalitu kosenia - odborníci hodnotili stav bežného udržiavaného trávnika, ale aj trávnika s prerastenou trávou, chuchvalcami trávy aj vlhkou trávou, alebo schopnosť kosiť na nerovnom teréne aj vo svahu. Skúšky kvality kosenia boli doplnené testami jednoduchosti ovládania, hlučnosti, batérie, spotreby elektrickej energie aj bezpečnosti.

Cena testovaných modelov sa pohybovala medzi 1000 € až 2370 €. Líšili sa aj veľkosťou, šírkou záberu či výdržou batérie. Všetky ale potešili celkovou spotrebou energie, ktorá bola aj pri najmenej šetrných stále pomerne prijateľná.


Testované výrobky - robotické sekačky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Robotické kosačky (13 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2017


Prihlásiť