Ako si vyberať IPL epilátor

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2021 Obsah únorového dTestu

Aktualizováno: 17.9.2018

Takmer každá žena v dnešnej dobe túži po pleti bez chĺpkov. Na ich odstraňovanie sa dá použiť viacero kozmetických pomôcok. Ako sa v nich môžete vyznať a podľa čoho si môžete vybrať to, čo sa hodí práve pre vás?

Hladkú pleť môžete dosiahnuť buď depiláciou, alebo epiláciou. Prvá metóda spočíva v skrátení chĺpkov nad povrchom pokožky pomocou žiletky, holiaceho strojčeka alebo britvy. Má iba krátkodobý efekt, zhruba po dvoch až troch dňoch sa musí opakovať. Kvôli ostrosti holiaceho náradia vzniká riziko poranenia. Pri holení rozsiahlejších častí je časovo náročná. Na druhej strane ide o bezbolestné a lacné riešenie.

Epilácia je, naopak, odstraňovanie chĺpkov aj s korienkami. Funguje na princípe vytrhnutia celého chĺpku z jeho folikuly (vlasová cibuľka, pozn. red.). Vybrať si môžete z niekoľkých druhov, epiláciu voskom, laserom alebo metódou IPL (fotoepilácia). Niektoré spôsoby môžu byť bolestivé. Je finančne náročnejšia ako depilácia.

Epilátory sa v poslednom čase stali populárnymi najmä vďaka sľubom výrobcov, že sa postarajú o trvalé, alebo aspoň dlhodobé odstránenie chĺpkov. V nasledujúcich bodoch vám povieme, ako fungujú a na čo sa zamerať, ak si vyberiete IPL epilátor.

Tento druh odstraňovania chĺpkov sa nazýva fotoepilácia a na odstraňovanie chĺpkov využíva intenzívne pulzné svetlo. To vďaka zahriatiu vlasovej cibuľky (folikuly) odstráni bunky, ktoré obsahuje, čo spôsobí, že na danom mieste už chĺpok neporastie.

IPL nie je pre všetkých

Ale pozor, nie je to také jednoduché, ako sa zdá. Fotoepilácia je vhodná len pre osoby so svetlou pleťou a tmavými vlasmi, na blond, ružové alebo sivé nefunguje. Na využitie tejto metódy je veľa ďalších kontraindikácií, napríklad gravidita, ochorenia srdca alebo štítnej žľazy aj užívanie niektorých liekov. Pokiaľ si nie je istí, či je vhodná práve pre vás, radšej všetko najskôr prekonzultujte s odborníkmi.

Pretože IPL lúče zasiahnu iba chĺpky v rastovej fáze, ktorých je v jednom okamihu asi 20 až 30 percent, a tie ostatné dorastajú v cykloch, je potrebné opakovať ju na dosiahnutie viditeľných  výsledkov s odstupom niekoľkých týždňov, neskôr mesiacov. Na dosiahnutie trvalého odstraňovania chĺpkov sa v prvom roku odporúča použitie sedem až osemkrát, v nasledujúcich rokoch stačia dve epilácie. Už po štyroch použitiach s dvojtýždňovými pauzami by malo dôjsť k zníženiu rastu chĺpkov.

IPL epiláciu môžete podstúpiť buď v kozmetickom salóne, alebo si môžete zaobstarať prístroj na domáce použitie. Ponuka na trhu je široká a zorientovať sa v nej nemusí byť celkom jednoduché.

Aké dôležité je mať... nadstavce

Pred výberom prístroja sa riaďte viac tým, na ktorú časť tela je vhodný, než jeho značkou. Pokiaľ si budete chĺpky odstraňovať iba na nohách a pod pazuchou, je pre vás zbytočný prístroj vybavený nadstavcom na tvár alebo ďalšími zariadeniami. Pokiaľ vám však nežiaduce chĺpky rastú aj na hornej pere alebo si depilujete aj intímne miesta, vyhľadajte si prístroj s prídavnými nadstavcami na tvár a/alebo oblasť bikín.

Výhľad z okienka

Ceny testovaných IPL epilátorov sa pohybujú v niekoľkých stovkách eur a niektoré z nich prekračujú aj hranicu tisícov. Pred nákupom takého prístroja asi každému napadne, ako dlho vydrží. Pri epilátoroch ide o niekoľko rokov, ba desaťročí, takže ani v prípade, že ten, po ktorom túžite, má pri porovnaní s konkurenciou nižší počet zábleskov, nezúfajte.

Ako vlastne systém zábleskov funguje? Každé zariadenie ich obsahuje niekoľko stoviek alebo tisíc (v našej skúške sa pohybovali od 100 000 do 350 000). V praxi to vyzerá tak, že na epiláciu celého tela spotrebuje priemerný človek zhruba 300 až 500 zábleskov. Ak počítame s odporúčanými siedmimi až ôsmimi epiláciami v prvom roku a jednou až dvoma v nasledujúcich rokoch, dostaneme sa k dvanástim epiláciám za tri roky. Za tento čas sa spotrebuje približne 3 600 až 6 000 svetelných tokov, čo je menej ako desatina výbavy najlacnejšieho výrobku.

Databáze testovaných výrobků

IPL epilátory (18 výrobků)
poslední aktualizace: 27.9.2018


Prihlásiť