Test smartfónov 2016 II.

Publikované v časopise 11/2016

Za posledné roky sme si zvykli, že sa o titule najlepší testovaný mobil rozhoduje medzi dvomi rovnakými značkami. Tentoraz je situácia trochu odlišná. Jeden z mobilných gigantov sa zo súboja o popredné priečky sám diskvalifikoval nevídanou výrobnou chybou. V súčasnosti platí, viac ako kedykoľvek predtým, že špičkový telefón dokáže vyvinúť čoraz viac výrobcov. Porovnali sme 34 drahších aj lacnejších mobilov otestovaných za posledných šesť mesiacov. Víťaz testu stojí viac ako 730 €, ale obstojný jednoduchší telefón zoženiete aj za 140 €.

Vyzerá to tak, že výrobcovia mobilných telefónov radi búrajú stereotypy. Výber prémiových modelov sa stále rozširuje a nájdeme medzi nimi aj značky, od ktorých by sme ešte nedávno výnimočný smartfón nečakali. Pripočítajme k tomu vskutku bohatý sortiment mobilov stredných a nižších cenových kategórií a z možností výberu sa nám môže zatočiť hlava. Naše porovnanie vám môže pomôcť s orientáciou medzi novinkami na mobilnom trhu.

Od posledného testu mobilov, ktorý sme zaradili do májového vydania, prešli laboratóriom desiatky modelov. Z nich sme do tohto časopisu vybrali tridsaťdva zaujímavých kusov. Sú medzi nimi skromnejšie telefóny, ale aj tie s najvyššími ambíciami, vrátane horúcich noviniek od Applu. Otestovali sme tiež netrpezlivo očakávaný Samsung Galaxy Note 7, ktorý sme sa nakoniec rozhodli nezaradiť do tabuľky, pre škandál s explodujúcimi batériami a následné zastavenie výroby aj predaja.

Testovací program sa od vydania posledného testu nezmenil, preto sú výsledky porovnateľné. Súčasťou skúšok je testovanie základných vlastností telefónu (pamäte, batérie, výbavy, schopnosti prijímať signál), jednoduchosti ovládania (vrátane kvality displeja) a dielenskéhospracovania a odolnosti. Odborníci ďalej hodnotia kvalitu fotoaparátu a kamery, prácu na internete, rýchlosť prenosu dát a podobne. Pozitívne je, že žiadny z testovaných mobilov nebol ozajstnou katastrofou. Celkom najlacnejšie telefóny však odporučiť nemôžeme.


Testované výrobky - mobilní telefony (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Mobily a smartphony (415 výrobků)
poslední aktualizace: 27.3.2020


Prihlásiť