Časté otázky: umývačky riadu

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Publikované v časopise 9/2016

Často sa nás pýtate, prečo pri spotrebičoch netestujeme aj ich spoľahlivosť a životnosť. Odpoveď je jednoduchá - testy by trvali tak dlho, že v čase, kedy by sme ich výsledky mohli zverejniť, by už testované modely nemuseli byť na trhu. Oslovili sme ale prevádzkovateľov niekoľkých servisov umývačiek, aby sme sa ich opýtali na skúsenosti z praxe.

Aká je podľa vašich skúseností priemerná životnosť umývačiek?

Filip Ráž, Praha: Priemerná životnosť spotrebiča závisí na frekvencii a spôsobe používania. V klasických podmienkach doma by mal spotrebič vydržať v priemere cca štyri až sedem rokov. Zákazníkom radím pri kúpe nového spotrebiča, aby sa držali priemerných modelov v cenovej relácii od 440 € do 550 €. Drahšie modely totiž majú základ rovnaký, ale mení sa užívateľské rozhranie v podobe ovládacej elektroniky, ktorá je zložitejšia, a preto jej hrozí porucha oproti jednoduchšej verzii napr. bez displeja. Dnes nie je možné jednoznačne povedať, ktorá značka je menej poruchová, keďže výrobcovia znižujú životnosť spotrebičov použitím lacnejších plastov a elektronických súčiastok modulov.

M. Rothová, Praha: Priemerná životnosť súčasných spotrebičov je štyri až päť rokov. Mnoho starých umývačiek vyrobených pred 10 až 15 rokmi však slúži dodnes.

Michal Horčic, Praha: Priemerná životnosť umývačiek sa líši podľa roku výroby, ale možno povedať, že sa postupne znižuje. V súčasnej dobe opravujeme umývačky staré 20 rokov, ale aj 15, 10, 5, 3 a dokonca aj 2 roky. Nemôžem posudzovať výrobky, ktoré sú teraz na trhu, pretože s nimi ešte nie sú žiadne skúsenosti, ale posledná generácia výrobkov vydržala cca päť až sedem rokov s jednou alebo dvomi opravami. Každá generácia spotrebičov zostáva na trhu 1 až 2 roky a v okamihu, keď skončí záruka, sa už nepredáva. Výrobca sa obvykle z chýb predchádzajúcej generácie poučí a nasledujúce modely sú chúlostivé zase na niečo iné.

Martin Bubeník, Olomouc: Priemerná životnosť umývačiek je v dnešnej dobe cca šesť až osem rokov. Vo chvíli, keď odíde programátor či obehové čerpadlo, ľudia často kupujú novú umývačku.

Čo ovplyvňuje životnosť umývačky? Máte nejaké odporúčanie pre užívateľa, ako správne umývačku používať?

Filip Ráž, Praha: Ak zákazník dáva do umývačky opakovane riad so zvyškami jedla, dostávajú sa napríklad do systému kontroly hladiny a hrozí pretečenie umývačky alebo jej zlé fungovanie. Ďalej hrozí zablokovanie čerpadiel umývačky cudzími predmetmi, čo končí nevypustenou vodou zo spotrebiča.

M. Rothová, Praha: Životnosť veľmi ovplyvňuje bežná údržba. Odporúčame kontrolovať, aby sa do umývačky nevkladal riad so zvyškami jedál, so špáradlami, kôstkami od citrónu, usadeninou od kávy, nánosmi od omáčky, silnou vrstvou pripálenín, a pod. Tieto zvyšky sa usadzujú v otočných ramenách, ktorá sa po upchatí prestanú točiť. Otočné ramená aj filtre preto odporúčame pravidelne čistiť a kontrolovať, ďalej pravidelne dopĺňať soľ a priemerne raz za jeden až dva mesiace prečistiť umývačku špeciálnym čističom. V oblastiach s tvrdou vodou odporúčame použiť dekalcifikátor, ktorý sa umiestni pred napúšťaciu hadicu. Životnosť umývačky samozrejme záleží aj na tom, či zákazník používa umývačku trikrát denne, alebo trikrát týždenne.

Michal Horčic, Praha: Množstvo porúch najviac súvisí so zákazníkovou starostlivosťou pri čistení vnútorného priestoru umývačky. Ak sa pravidelne nečistia filtre, množstvo porúch vzrastá a nepomôže ani zázračná čistiace vodička z televíznej reklamy. Ďalšie faktory sú stabilita napätia, dĺžka používaných programov a umývacie prostriedky.

Martin Bubeník, Olomouc: Všeobecne sa dá povedať, že ak sa používa umývačka podľa návodu, všetko je v poriadku. Ak ľudia dávajú do umývačky zvyšky jedla a následne nevyčistia sito, môže sa stať, že prestane umývať. Nesmú zabúdať ani na udržiavanie trysiek ramena v čistote. Niektorým umývačkám zhruba po štyroch rokoch odchádza zohrievanie na obehovom čerpadle, čo je mimochodom krok späť, pretože pri starších typoch umývačiek odchádzalo čerpadlo cca po desiatich rokoch. Niekedy zase odchádza snímač indikácie čistoty vody zhruba po piatich rokoch (ošúcha sa umelé sklíčko), preto je nutné nedávať do umývačky nič, v čom by mohol byť obsiahnutý piesok či hlina.

Aké sú najčastejšie poruchy a dá sa im nejako predchádzať?

Filip Ráž, Praha: Najčastejšie poruchy sú spôsobené užívateľom, ktorý nehľadí na relatívnu čistotu vkladaného riadu (črepy, kosti, kôstky, apod.).

M. Rothová, Praha: Častou poruchou, ktorú si zákazník spôsobuje sám, je porucha v pántoch dverí. Zákazníci sa opierajú o otvorené dvere umývačky alebo na nich ukladajú vybratý riad. Poruchy na elektronickom komponente bežným opotrebovaním, alebo nekvalitným zhotovením jednotlivých dielov zákazník bohužiaľ neovplyvní.

Michal Horčic, Praha: Najčastejšie sú problémy so sledovaním množstva vody v umývačke (presostaty, hladinové spínače a snímače). Ďalej sa objavujú funkčné elektronické poruchy a deformácie či praskanie mechanických komponentov.

Databáze testovaných výrobků

Umývačky (313 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023


Prihlásiť