Časté otázky: batohy na notebook

Obsah červencového vydání

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2019 Obsah červencového vydání

Publikované v časopise 9/2016

Niekoľkých fyzioterapeutov sme sa opýtali, podľa akých kritérií by si ľudia mali vyberať batoh, aby čo najlepšie vyhovoval ich chrbtu.

Čo by si mali ľudia najviac všímať pri kúpe nového batohu?

PhDr. Andrea Pávová, Ph.D., Praha: Je dobré batoh osobne vyskúšať. Každý má trochu iný tvar chrbta a každému môže vyhovovať iný typ. Je dôležité, aby batoh dobre sedel na chrbte veľmi "nelietal". Pri ťažších batohoch je nutný bedrový pás, ktorý odľahčí ramená. Kvalitné vystuženie zabezpečí, aby bolo nosenie pohodlné a popruhy sa nezarezávali do tela.

Hana Korbelářová, Plzeň:  Dôležitý je vystužený chrbát spoločne so sieťkou proti poteniu. Vždy preferujem zapínanie ramenných popruhov v oblasti horných a spodných rebier (hrudný a bedrový pás, pozn. red.), kvôli lepšiemu rozloženiu váhy batohu na chrbtici. Také batohy si kupujem ja.

Mgr. Petra Maštalková, Praha: Pri kúpe batohu by sme si mali všímať kvalitu chrbtového systému, ktorý by mal mať pevné vystuženie. Dĺžka chrbtového systému by mala vyhovovať výške človeka. Ramenné popruhy by mali byť tiež vystužené a ich šírka by mala byť v súlade s nosnosťou batohu. Najkvalitnejšie batohy majú možnosť zvoliť si aj vzdialenosť popruhov podľa šírky ramien. Ak predpokladáme, že budeme v batohu nosiť ťažšie veci, napríklad notebook alebo knihy (3 kg a viac), je vhodné vybrať batoh s bedrovým, prípadne ajhrudným popruhom, ktoré zaistia optimálne rozloženie záťaže.

Čo môže zo zdravotného hľadiska spôsobiť voľba zlého batohu?

PhDr. Andrea Pávov, Ph.D., Praha: Zlý batoh môže byť príčinou bolestí chrbta i končatín. Nedostatočné vystuženie ramenných popruhov môže spôsobiť bolesti a pomliaždenie trapézových svalov. Chýbajúci bedrový pás môže pri ťažších batohoch spôsobiť preťaženie šijových svalov aj krčnej chrbtice. To môže mať za následok bolesti hlavy, krku alebo oblasti medzi lopatkami, krútenie hlavy, bolesti ramien alebo tŕpnutie horných končatín.

Hana Korbelářová, Plzeň: Pri nevhodných popruhoch môže začať bolieť krčná chrbtica, a ak budú zaryté do ramien, môže dôjsť k pomalšiemu prúdeniu lymfy. Pri prepotení môže dôjsť k prechladnutiu svalov. Zlý tvar zadnej časti batohu môže pôsobiť na preťaženie svalov pozdĺž chrbtice s následnou bolesťou chrbta.

Mgr. Petra Maštalková, Praha: Chýbajúce vystuženie chrbta deformuje tvar batohu, teda záťaž nie je rovnomerne rozložená. Trpí tým predovšetkým šijové svalstvo, pretože celá váha batohu spočíva práve na ramenách. Častou chybou býva aj zlé nastavenie dĺžky popruhov alebo nosenie batohu na jednom ramene.

Databáze testovaných výrobků

Batohy (15 výrobků)
poslední aktualizace: 1.6.2007


Prihlásiť