Časté otázky: televízory

Sdílejte

Publikované v časopise 9/2016

Oslovili sme prevádzkovateľov servisov špecializovaných na televízory, aby sme na základe ich praktických skúseností zistili, či sú poruchové, ako dlho v priemere vydržia, alebo čomu by sme sa mali vyhýbať, ak nechcete televízoru zbytočne skrátiť životnosť.

Aká je podľa vašej skúsenosti priemerná životnosť televízora?

Jarmil Sýkora, Plzeň: Životnosť súčasných televízorov odhadujem na päť až šesť rokov. Do značnej miery je ovplyvnená "morálnym zastaraním". Staršie televízory nevedia to, čo súčasné modernejšie modely, napríklad vyššie rozlíšenie, USB rozhranie s možnosťou záznamu, pripojenie k internetu, možnosť príjmu káblového či satelitného vysielania.

Jiří Holubec, Jilemnice: Životnosť televízorov nižšej triedy sa v posledných rokoch dramaticky znižuje. Výnimkou je snáď niekoľko málo výrobcov, ktorí stále dbajú na kvalitu. Dnes bežne opravujem televízory tesne po skončení záručnej lehoty.

Josef Ludvíček, Kosoř: Päť rokov morálne, desať rokov technicky.

Čo životnosť televízora ovplyvňuje – dĺžka prevádzky, umiestnenie…?

Jarmil Sýkora, Plzeň: Dĺžka prevádzky má samozrejme veľký vplyv na životnosť, pri súčasných modeloch ju ovplyvňuje najmä LED podsvietenie displejov. Niektorí ľudia si mýlia televízors rádiom a používajú ju len ako zvukovú kulisu s prevádzkou 15 až 20 hodín denne, čo sa na životnosti citeľne prejavuje. Diódy sa pomerne veľmi zahrievajú. Stratové teplo je síce odvádzané, ale občas dôjde k ich deštrukcii. S tým súvisí aj nevhodné umiestnenie televízora, kedy môže dôjsť k jeho celkovému prehriatiu a následnej poruche. Ďalšou kapitolou sú impulzné zdroje televízorov, kde vplyvom časového starnutia a impulzného režimu dochádza k zníženiu účinnosti elektrolytických kondenzátorov. Preto náš servis odporúča svojim zákazníkom, aby televízor po skončení sledovania vypli zo siete - tým šetria zdroj a televízor zároveň chránia pred prípadným poškodením búrkami, kedy úderom blesku vzniká prepätie v sieti. Súčasné televízory väčšinou nemajú klasické sieťové vypínače. Ich náhradou sú vhodné zásuvkové panely s vypínačom.

Jiří Holubec, Jilemnice: Životnosť televízorov veľmi ovplyvňujú elektrolytické kondenzátory. Sú to povestné "kazítka", o ktorých sa tak často hovorí. Tieto súčiastky majú obmedzenú životnosť, časom sa zväčšuje ich vnútorný odpor. Kvalitný kondenzátor má životnosť cca 10 000 hodín. Kondenzátor za polovičnú cenu len asi 1000 hodín. Aké sa bežne používajú, nemusím snáď ani zmieňovať - zdôrazňovať. Ďalším veľkým problémom je nedostatok náhradných dielov často už druhý rok po skončení výroby.

Josef Ludvíček, Kosoř: Jednoznačne dĺžka prevádzky a dobré vetranie.

Akú najčastejšiu chybu robia ľudia pri používaní televízoru?

Jarmil Sýkora, Plzeň: Chýb je určite veľa, napríklad nevhodné umiestnenie televízora z hľadiska sledovania aj spomínanej ventilácia vzduchu potrebnej na odvádzanie tepla z televízora. Pri pozemnom vysielaní bývajú často použité nevhodné antény, staršie typy takzvaných sieťových antén, ktoré majú horšie príjmové vlastnosti na vyšších frekvenciách. Šetrí sa aj na kábloch - anténnych aj prepojovacích medzi prístrojmi. Na trhu sa vyskytujú lacné koaxiálne káble zahraničnej produkcie, kedy stredový vodič je železný a iba jeho povrch je pomedený, tiež tienenie je železné. Okrem korózie, krátkej životnosti a zlej ohybnosti majú tieto káble aj nedostatočné videofrekvenčné prenosové parametre. Pri analógovom prepojení DVD prehrávača SCART káblom ľudia používajú lacné káble so spoločným tienením, čo sa prejavuje rôznymi rušivými prejavmi v obraze aj zvuku. Kvalitné káble majú samostatné tienenie každého vodiča, to sa pozná väčším priemerom kábla a samozrejme vyššou cenou. Veľakrát ľudia nevyužijú kvalitu pripojenia prostredníctvom HDMI rozhrania.

Jiří Holubec, Jilemnice: Častou chybou je ponechanie prístroja v pohotovostnom režime. Väčšine nových televízorov chýba vypínač. Odporúčam dokúpiť predlžovací kábel s vypínačom. Ďalšou chybou je, že si ľudia kúpia nekvalitnú prepäťovú ochranu, na ktorú sa pri búrkach plne spoliehajú. Neexistuje žiadna prepäťová ochrana, ktorá by 100% ochránila elektroniku. K poruche mnohokrát vedie aj zapájanie prepojovacích káblov (HDMI, SCART ...) pri zapnutom televízore. V takom prípade bežne dochádza k zničeniu integrovaných obvodov na signálovej doske. Veľmi častý problém je s "poliatymi" ovládačmi. Ľudia nosia na opravu ovládače, že vraj sa niektoré tlačidlá "vytlačili". Oni sa nevytlačili. Vždy je na vine zákazník, ktorý do ovládača nalial tekutinu. V takomto prípade odporúčam používať ochranu ovládača z priehľadného obalu.K niektorým dnes predávaným značkám televízorov nie je možné v Európe zohnať náhradný originálny diaľkový ovládač.

Josef Ludvíček, Kosoř: Ráno televízor zapnú a večer vypnú, používajú TV ako rádio.

Databáze testovaných výrobků

Televízory 2020–2022 (332 výrobků)
poslední aktualizace: 31.3.2021


Prihlásiť