Časté otázky: krmivo pre psov

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2020 Obsah květnového dTestu

Publikované v časopise 9/2016

Koľko mäsa obsahujú psie granule a kde to zistím? Škodí psom obilniny? Odpovedáme na najčastejšie otázky chovateľov psov k suchým krmivám.

Koľko mäsa obsahujú psie granule?

Presné množstvo obsiahnutého mäsa sa laboratórne zistiť nedá, pretože mäso sa v granulách nachádza v sušenej a rozomletej podobe. Jednoznačné nie je ani určenie množstva podľa obalu. V zozname použitých surovín sa môže hydinové mäso ukrývať pod názvom hydinová mäsová múčka aj pod názvom kuracie prsia. Niekedy sa množstvo určitého druhu mäsa uvádza priamo na etikete. Napríklad granule Chappi deklarujú 4% hovädzieho mäsa v červených granulách. Tým nie je vyjadrený celkový obsah mäsa vo výrobku, ale len podiel konkrétneho druhu, ktorý sa spomína v názve výrobku. Popri mäse existujú ešte živočíšne vedľajšie produkty, ako napríklad pečeň alebo pľúca predstavujúce kvalitné suroviny s významným zdrojom živín pre psa. Na všetkých testovaných granulách (okrem krmiva Yarrah), výrobcovia uvádzajú použitie mäsa aj vedľajších živočíšnych produktov.

Ktoré psy potrebujú bezlepkovú stravu?

Iba tie s neznášanlivosťou lepku. Lepok je proteín, ktorý sa nachádza v pšenici, ovse, jačmeni a raži. Existujú aj obilniny bez tohto proteínu, napríklad ryža alebo proso. Nie je však známe, koľko psov neznáša lepok. Nemecký spotrebiteľský časopis Stiftung Warentest upozorňuje, že jedna rasa má s lepkom celoplošný problém a to je írsky seter. Zároveň dodáva, že neexistuje žiadne nariadenie, ktoré určuje, koľko lepku maximálne môže obsahovať bezlepkové krmivo.

Môžu obilniny škodiť zdraviu psov?

Nie. Mnohí si myslia, že psy nemôžu dobre stráviť škroby. Súčasné štúdie to však vyvracajú. "Obilniny v kŕmení zdravotný stav psa neohrozujú, ak na ne nie je alergický. Takých psov je však v skutočnosti veľmi málo," hovorí MVDr. Martina Načeradská. Zdroje škrobov však musia byť kvalitné, teda bez obsahu ťažkých kovov alebo mykotoxínov. Sušené krmivo predstavuje väčšie riziko výskytu týchto nežiaducich látok, pretože obsahuje viac obilia. Vysoko toxické sú pre psa mykotoxíny aflatoxíny. Krmivá v našom teste však s nimi problém nemali.

Ako poznám či je môj pes na niečo alergický a čo s tým môžem robiť?

"Pomerne častými príznakmi môže byť hnačka či zvracanie. Tráviace ťažkostisa prejavia veľmi rýchlo - obvykle do niekoľkých dní. Ak sa pes zároveň škrabe a má hnačku, je alergia na kŕmenie veľmi pravdepodobná," upresňuje MVDr. Načeradská. Symptómy, akými sú hnačka, svrbenie kože alebo zápal ucha, môžu však mať aj iné príčiny. Diagnózu preto určuje veterinár. Najprv musí vylúčiť iné choroby a až potom nasadí eliminačnú diétu alebo odporučí kŕmiť bielkovinami, s ktorými sa pes ešte nikdy nestretol. Po takejto diéte je možné skúšať jednotlivé zložky potravy a skúsiť zistiť, na čo je pes alergický. Pri stanovení diagnózy bohužiaľ nemožno využiť kožné alergologické testy ani vyšetrenie z krvi, pretože výsledky sú často pozitívne, bez toho aby bol pes skutočne alergický. Takéto výsledky hovoria len o tom, že sa pes s daným proteínom stretol. To tiež vysvetľuje, prečo v posledných rokoch alergií zdanlivo pribúda. Medzi najbežnejšie alergény patrí hovädzie mäso, ryby, mliečne výrobky, pšenica a sója. Pokiaľ nájdeme spúšťač alergickej reakcie, tak jeho vynechaním zo stravy problém s alergickou reakciou vyriešime.

Aké sú požiadavky na biokrmivo pre psov?

Krmivo pre domáce zvieratá môže byť podľa európskeho nariadenia č. 834/2007 certifikované a nazývané "bio". Najmenej 95% zložiek krmiva však musí pochádzať z produkcie ekologického poľnohospodárstva. Na rozdiel od potravín však krmivá nemôžu byť klasicky označené logom so zeleným lístkom.

Databáze testovaných výrobků

Krmivo pre psov (20 výrobků)
poslední aktualizace: 1.9.2016


Prihlásiť