Test suchého krmiva pre psov 2016

Sdílejte

Publikované v časopise 9/2016

Keby psy vedeli rozprávať, asi by niečo o granulách vo svojej miske povedali sami. My sme sa radšej spoľahli na objektívne laboratórne meranie a vedecké poznatky v oblasti výživy psov. Dali sme otestovať 20 druhov psích granúl vrátane jedného čisto rastlinného krmiva, ​​aby sme zistili, či spĺňajú výživové nároky psov a či neobsahujú jedy produkované plesňami. Najhoršie, uspokojivé známky, dostali dva výrobky za nedodržanie deklarácie popola a za vysoký obsah mykotoxínov.

Trh so psími krmivami je bohatý. Zistí to každý nový majiteľ ideálne ešte predtým, než si prinesie šteňa domov, alebo keď prestane psa kŕmiť domácou stravou z rozličných dôvodov. Hoci psy bývajú s domácou kuchyňou spokojné, príprava predstavuje pre človeka prácu navyše. Okrem toho hrozí riziko, že pes nedostane všetky živiny a látky, ktoré k zdravému životu potrebuje. Komerčne vyrábané psie žrádlo môže obidve tieto nevýhody eliminovať. Jeho príprava je rýchla a pri správnej voľbe je krmivo komplexné.

Do testu sme zahrnuli 20 vzoriek suchých psích granúl, ktoré môžete bežne kúpiť v supermarketoch, v e-shopoch aj špecializovaných obchodoch pre chovateľov. Hoci sme všetky krmivá hodnotili rovnako, rozdelili sme ich do troch tabuliek na granule s obilninami, bez obilnín a rastlinné. Naším cieľom bolo zistiť, či požiadavkám na psiu výživu, vyhovujú krmivá dostupné na našom trhu. Podrobili sme ich chemickej analýze v oblasti obsahu a kvality tuku a bielkovín, vitamínov rozpustných v tukoch A a E, minerálnych látok a stopových prvkov. Hľadali sme tiež mykotoxíny, ktoré sa do krmiva môžu dostať z plesnivých obilnín. Do celkového hodnotenia sa premietlo aj porovnanie deklarovaných látok na obale s ich reálne nameraným obsahom.

Z pohľadu mykotoxínov sa nie je čoho obávať, známku sme znížili jedinému krmivu za vysoký obsah fumonizínov, ktoré produkuje pleseň napádajúca kukuricu. Pre fumonizín však neplatí pri krmive žiadny legislatívny limit, preto nás k zníženiu známky viedla skutočnosť, že ako chovatelia nechceme svojím miláčikom kupovať krmivo z plesnivých surovín. Mali sme možnosť porovnať aj výrobky rovnakých značiek, ktoré sa vyrábajú v odlišných výrobných závodoch pre český a škandinávsky trh. Zisťovali sme, či sú medzi nimi z nutričného hľadiska nejakej rozdiely.


Granule s obilovinami (porovnat)

Granule bez obilovin (porovnat)

Rostlinné granule (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Krmivo pre psov (20 výrobků)
poslední aktualizace: 1.9.2016


Prihlásiť