Test batohov na notebook 2016

Publikované v časopise 9/2016

Notebook, kniha, peňaženka, oblečenie na šport alebo škatuľka s obedom. Kvôli práci a ďalším aktivitám so sebou denne nosíme veľa potrebných vecí. Vhodnoubatožinou, do ktorej sa zmestia, je mestský batoh. Otestovali sme 18 modelov dostupných na našom trhu a zistili sme, ako sa nosia, či sú praktické a priestranné. Preverili sme nepremokavosť v simulovanom daždi alebo pevnosť popruhov pomocou skúšobných prístrojov a posudzovali sme aj celkovú kvalitu spracovania.

Ponuka mestských batohov na trhu je široká, farebne aj dizajnovo, tvarovo aj vybavením. Aby sme zistili, ako sa nosia, či dobre držia na chrbte alebo ako ľahko sa s nimi zaobchádza, rozdali sme všetky testované modely piatim dobrovoľníkom. Skupinu tvorili traja muži a dve ženy vo veku od 25 do 40 rokov. Každý z nich sa so všetkými batohmi prešiel po rovine, chodil s nimi po schodoch a skúšal si ich opakovane dávať na chrbát a dávať dole - so strednou, aj so zvýšenou záťažou (4,5, respektíve 9 kg). Okrem toho sa testujúci zamerali aj na ďalšie praktické aspekty. Medzi jednotlivými modelmi našli veľké rozdiely.

Batohy hodnotili nielen dobrovoľníci, ale aj experti v laboratóriu. Tu skúmali treba, ako dobrú ochranu poskytujú danej modely notebooku alebo ako kvalitne sú vykonané. Mestský batoh by mal byť schopný udržať obsah v suchu aj v nepriaznivom počasí, najmä keď ide o drahú a citlivú elektroniku. a tak nás v teste zaujímalo aj to, ako produkty odolajú náporu vody. Hoci nemožno očakávať, že budete v meste moknúť na daždi dlhé desiatky minút, vodoodolný batoh je vždy výhodou. Testovanú batožinu sme preto vystavili simulovanému ľahšiemu dažďu a zisťovali vodotesnosť dna. Do niekoľkých produktov pri "sprchovaní" zatiekla voda a pri postavení do vody tekutina presiakla dovnútra.

V laboratóriu sme upreli pozornosť aj na pevnosť namáhaných častí batohu, teda držadiel a popruhov. Nechali sme ich otestovať na špeciálnom skúšobnom zariadení. Z jedného batohu sa vytrhla jedna strana horného držadla a došlo tiež k roztrhnutiu švov pri horných častí popruhov a k uvoľneniu švov na celom batohu.

Práve batohy možno pritom z rôznych typov batožiny do mesta odporučiť najviac. Výhoda je v tom, že hmotnosť batohu je rozložená rovnomerne na pravú a ľavú stranu a chrbtica je zaťažená v osi.


Testované výrobky - batohy na notebook (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Batohy na notebook (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.9.2016


Prihlásiť