Test LCD a plazmových televízorov 2008

Sdílejte

Publikované v časopise 11/2008

Ako vybrať dobrý televízor? Technológia sa počas niekoľkých rokov zmenila na nepoznanie a v predajniach a na internete nájdeme veľké množstvo plochých LCD a plazmových obrazoviek. K tomu sa ešte rozbehla digitalizácia pozemného vysielania. Čert aby sa v tých všetkých novinkách vyznal! Vo veľkom teste plochých televízorov nájdete nielen radu, ktoré sú kvalitné a ktorým sa radšej vyhnúť, ale tiež informácie, ako sa pri nákupe nenechať zlákať všelijakými reklamnými tvrdeniami výrobcov, ktoré o skutočnej kvalite ich výrobkov veľa nevypovedajú.

Dobrá rada

Nákup LCD nebo plazmového plochého televizoru s digitálním tunerem je optimální přípravou na digitalizaci vysílání. Pokud chcete přijímat digitální signál bez nutnosti používat set-top box (a ušetřit za spotřebu jednoho spotřebiče), chcete ušetřit místo a nebo si jen pořídit větší obrazovku, sáhněte po jednom z námi otestovaných »dobrých« modelů.
Celkově nejlépe si v testu vedly dva přístroje značky Philips 42PFL9703D/10 a 42PFL9603D/10 tyto velice podobné modely získaly shodné hodnocení 2,2, tedy »dobře«. Mají slušnou kvalitu obrazu i zvuku i pohodlné ovládání a nemělo by vás s nimi čekat žádné nepříjemné překvapení. Řečené platí i pro další »dobré« přístroje z kategorie 102 a 107 cm (40 a 42 palců), zejména Sony KDL-40W4000 a Philips 42PFL7403D. Stejně dobré jsou i dva plazmové televizory Panasonic TH-42PZ85E a TH-42PX80E mají ovšem oproti ostatním zvýšenou spotřebu elektrické energie v provozu.
Mezi menšími modely s úhlopříčkou 94 cm (37 palců) se nejlépe umístily televizory Philips 37PFL9603D a Sony KDL-37V4500 (oba »dobře«, 2,3). Čtyři »dobré« modely Panasonic (TX-37LZD80F, TX-37LZD800F, plazmový TH-37PX80E, TX-37LXD85F, X-37LZD80F) mají sice mírně horší hodnocení obrazu, ale celkově jsou oproti ostatním modelům nadprůměrné.
Ostatní testované výrobky získaly »uspokojivé« hodnocení a umístily se na průměrných až podprůměrných pozicích. Jejich výkony tak byly více či méně kompromisní, ať již kvalitou obrazu u některých vstupů, zvuku nebo obsluhy. Detaily naleznete u popisů výrobků.

Čo všetko potrebujete vedieť, keď sa rozhodujete pre nákup nového televízora? Nemusíte byť technicky vôbec zdatní, stačí na to ísť sedliackym rozumom. Na televíziu sa budete dívať, chcete teda, aby mala kvalitný obraz. Budete ju aj počúvať, mala by mať aj kvalitný zvuk. A budete ju používať na príjem televízneho signálu – a tu sa určite musíme zastaviť. Ako prijímate televízny signál? Sledujete verejné pozemné vysielanie šírené vzduchom? Ak áno, tak potrebujete, aby bol televízor vybavený analógovým (tým sú vybavené všetky) alebo digitálnym tunerom. Tie umožnia príjem buď analógového, alebo digitálneho signálu a jeho naladenie priamo v televízore. Pokiaľ si zadovážite televízor vybavený digitálnym tunerom, nebudete potrebovať set-top box, teda škatuľku, ktorá „straší“ vedľa televízora, vyžaduje si ďalšie diaľkové ovládanie a hlavne spotrebováva elektrickú energiu (a niektoré set-top boxy môžu byť pekní žrúti). Mali by ste kupovať televízory vybavené ako analógovým, tak aj digitálnym tunerom, prvým preto, aby ste mohli prijímať analógový signál, druhým preto, aby ste mohli prijímať digitálny signál, keď bude ten analógový vypnutý. Ďalej potrebujete vedieť, aké zariadenia budete k svojmu televízoru pripájať (video, DVD prehrávač/rekordér, domáce kino, počítač, fotoaparát a pod.). Televízor musí mať dostatočný počet príslušných konektorov, aby ste mohli bez problémov všetky zariadenia pripojiť.
V neposlednom rade potom musíte vedieť, či prístroj dokážete bez problémov obsluhovať. Teda či má prehľadné a jasné menu, pohodlné diaľkové ovládanie a nakoľko umožňuje využívať pokročilejšie funkcie (ako je napríklad pripojenie videokamery).Spotreba energie je posledným bodom, ktorý však neustále naberá na význame. Pokiaľ sa domnievate, že nákupom LCD televízora ušetríte oproti klasickej obrazovke, mýlite sa. Spotreba plochých panelov je porovnateľná so spotrebou klasických obrazoviek rovnakej veľkosti, o plazmovej technológii nehovoriac. Tá, bez toho, aby oproti dnešným LCD televízorom prinášala viditeľnú výhodu, spotrebuje v priemere ešte o tridsať percent viac energie ako LCD technológie.
To je dohromady všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste si dokázali vybrať dobrý televízor.
Čo sa však dozviete, keď prídete do obchodu alebo zájdete na stránky niektorého e-shopu? Že by ste pri nákupe mali sledovať, či je televízor HD ready alebo full HD, 1080p, že by mal mať čo najväčší kontrastný pomer, 100 Hz technológiu, ambilight a veľa iných technologických „vymožeností“, o ktorých laik veľa nevie. Množstvo nálepiek na každom LCD a plazmovom paneli má zrejme nakupujúceho presvedčiť, že čím viac technologických inovácií prístroj má, tým je lepší.
Chceli by sme tomu veriť, ale je to (ako aj v iných prípadoch) trik. Marketingový trik, ktorým sa výrobcovia snažia nalákať zákazníkov práve na svoj produkt. Zmienené údaje o vybavení a technických parametroch sú pre bežné používanie buď nanič, alebo sú viac či menej zavádzajúce.

Čo sa do časopisu nevošlo
Všetkým predplatiteľom časopisu TEST prinášame prvý „celok“, teda viac výsledkov testov. Vďaka medzinárodnej spolupráci máme k dispozícii výsledky viacerých výrobkov, ako by sme dokázali otestovať sami. Okrem 27 modelov s uhlopriečkou 94, 102 a 107 cm (37, 40 a 42 palcov) nájdete v internetovom „celku“ ešte ďalších 40 výsledkov testov televízorov. Okrem vyššie uvedených sme otestovali aj prístroje s uhlopriečkami 48, 66, 81, 117 a 119 cm (19, 26, 32, 46 a 47 palcov).
 

Testované výrobky - televizory (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

LCD a plazmové televízie staršie (270 výrobků)
poslední aktualizace: 1.10.2010


Prihlásiť