Test fritéz 2016

Publikované v časopise 6/2016

Aj keď dnešná doba kladie veľký dôraz na zdravé stravovanie, vyprážanie stále patrí medzi obľúbené a rýchle spôsoby prípravy jedla. Pokiaľ vás nebaví tráviť čas nad panvicou, oceníte v kuchyni fritézu. Do testu sme zaradili 16 klasických aj horkovzdušných fritéz v cenovom rozpätí od 120 do viac ako 600 Eur. Väčšina testovaných fritéz vie pripraviť dobré hranolčeky a je nenáročná z hľadiska obsluhovania. Pri niektorých sa však pri fritovaní povrch zahreje až tak, že sa môžete ľahko popáliť.

Starogrécky filozof Aristoteles tvrdil, že existujú dva typy ľudí. Tí prví jedia, aby mohli žiť, tí druhí žijú, aby mohli jesť. Ak patríte do druhej skupiny, od konzumácie hranolčekov a ďalších vyprážaných pokrmov vás zrejme neodradí ani to, že obsahujú niekoľkonásobne viac kalórií ako tie varené. Napríklad 100 gramov hranolčekov má trikrát vyššiu energetickú hodnotu a asi 150krát viac tuku ako rovnaké množstvo varených zemiakov. Keď už nie sú vyprážané pokrmy zdravé, mali by byť aspoň dobré, preto je nutné venovať pozornosť ich príprave.

Oproti vyprážaniu na panvici je pri fritovaní celá potravina ponorená do horúceho oleja, príprava je teda rýchlejšia a dochádza k rovnomernému opečeniu. Optimálna teplota rozpáleného tuku je pri tejto úprave pokrmov okolo 180 °C. Na rozdiel od klasickej panvice ju pri fritéze môžete, vďaka termostatu, nastaviť a regulovať, čím sa dá zamedziť nezdravému prepaľovaniu tuku. V prístrojoch s horkovzdušnou technológiou sa dá „fritovať“ iba na minimálnom množstvo oleja, ktorým potrieme povrch potraviny. Tento spôsob úpravy je na hranici medzi vyprážaním a pečením.

Vybrané fritézy sme posudzovali podľa štyroch hlavných oblastí: kvality fritovania, spotreby energie, ovládania a bezpečnosti. Najväčší podiel na celkovom hodnotení malo pochopiteľne fritovanie. Pri jednom z dvoch testovaných typov fritéz bola kvalita hranolčekov horšia. Studená zóna by mala zamedziť vzniku nepríjemného zápachu z pripálených odrobiniek, ktoré vypadnú z fritovacieho koša a tiež znehodnoteniu oleja. Otestovali sme ju pri modeloch, ktoré túto funkciu ponúkajú. Niektoré si odniesli nedostatočnú známku v kategórií bezpečnosti kvôli riziku popálenia.


Klasické fritézy (porovnat)

Horkovzdušné fritézy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Fritézy (15 výrobků)
poslední aktualizace: 2.6.2016


Prihlásiť