Test chladničiek 2016

Publikované v časopise 3/2016

Chladničky patria k symbolom konzumného spôsobu života. Po okraj naprataná „ľadnička“ je synonymom blahobytu. Väčšinu jedla nekupujeme na okamžitú spotrebu, ale ukladáme ho na neskoršie využitie. To z chladničky robí nevyhnutné vybavenie domácnosti. V nezávislom teste sme preto podkúrili 34 kombinovaným modelom rôznych cenových kategórií. Potešujúce je, že kvalitná chladnička nemusí stáť horentnú sumu. Niektoré lacnejšie produkty však úplne prepadli v základnej skúške rýchlosti schladenia uložených potravín na požadovanú teplotu.

Do testu sme vybrali voľne stojace kombinované chladničky zostavené z chladničky, ktorá je hore a mrazničky dole, tie sú v našich končinách najpopulárnejšie. Rozmery testovaných prístrojov sú rôzne – výška začína zhruba na 170 cm a končí nad hranicou dvoch metrov. Rozmery uvedené v tabuľke zahŕňajú aj priestor, ktorý je chladničke potrebné vyčleniť, aby mohla ľahko „dýchať“, teda aby bola umožnená cirkulácia vzduchu na odvádzanie tepla zo zadnej strany spotrebiča.

Rovnako ako v predchádzajúcom teste (dTest 12/2014) sme aj tentoraz zistili, že deklarovaný objem chladničiek a mrazničiek nezodpovedá skutočne využiteľnému priestoru.

Skutočne kvalitná chladnička by mala mať vysoký chladiaci výkon. Potom zvládne uložené jedlo schladiť dostatočne rýchlo, minimalizuje nežiadúcu aktivitu mikroorganizmov, čím predĺži trvanlivosť potravín. Pravdou je, že niektoré chladničky sa pri teste chladiaceho výkonu riadne zapotili. Súčasťou testu kombinovaných chladničiek boli tiež skúšky rýchlosti mrazenia teda mraziaceho výkonu. Logika skúšky bola podobná ako pri chladení. Čím rýchlejšie dosiahla teplota stanovenú hodnotu, tým lepšie.

V našom teste je jedným z dôležitých parametrov aj spotreba energie. Je známe, že chladničky patria medzi veľkých žrútov energie.


Testované výrobky - chladničky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Chladničky kombinované s mrazničkou (126 výrobků)
poslední aktualizace: 31.7.2018


Prihlásiť