Test letných pneumatík 2016

Publikované v časopise 3/2016

Pre tohtoročnú letnú sezónu sme nechali otestovať 15 pneumatík s rozmermi 225/45 R17 a 16 pneumatík so špecifikáciou 185/65 R15. 17palcové gumy s nízkym profilom obúvajú väčšinou výkonnejšie verzie vozidiel ako napríklad Audi A4, BMW 1 a 3, Citroën DS4, Mitsubishi Lancer, Subaru Impreza a ďalšie. Testované pätnástky sú určené pre menšie vozidlá nižšej strednej triedy, napríklad Alfa Romeo Mito, Chevrolet Aveo alebo Kalos, Dacii Duster, Fiat Punto, Mazdu 2 alebo Renault Clio. Vo vyššej kategórií sú tri pneumatiky s vyváženými jazdnými vlastnosťami, v nižšej ich je sedem, teda necelá polovica.

Jedno ľudové porekadlo hovorí, že opakovanie je matkou múdrosti. Vezmime si ho k srdcu a pripomeňme si, čo znamená naše celkové hodnotenie pneumatík. Pneumatiky, ktoré dostanú dobrú známku, patria k tým najlepším na trhu, majú vyvážené jazdné vlastnosti, pomaly sa opotrebovávajú a majú zanedbateľný vplyv na spotrebu paliva. Uspokojivá známka znamená, že pneumatika má drobné nedostatky na ceste alebo v životnosti, ale stále je to kvalitný výrobok. Dostatočne hodnotené pneumatiky vykazujú výrazné slabiny a nedostatočne hodnoteným by ste sa mali radšej vyhnúť.

Pri výbere pneumatík do testu sa zameriavame predovšetkým na komfortné a ekologické. Športové v našom spektre záujmu nie sú - až na výnimky. Takou výnimkou je práve tohtoročný test, v ktorom sme sa zamerali na rozmer hodný označenia športový.

Do testu vyberáme pneumatiky aj podľa údajov na energetickom štítku, kde priľnavosť na mokrej vozovke nemôže byť hodnotená horšie ako C. Z pohľadu spotrebiteľa sú však tieto informácie zavádzajúce a nedá sa im celkom dôverovať. Niektorí výrobcovia prezentujú svoje pneumatiky ako lepšie než sú. Pozreli sme sa tiež na to, ako pneumatiky obstoja v rýchlostnej skúške a či nemajú problém s hlučnosťou.

Výraznejšienedostatky sa objavili pri skúškach jazdných vlastností na mokrej vozovke.


Testované výrobky - pneumatiky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Letné pneumatiky (30 výrobků)
poslední aktualizace: 25.2.2016


Prihlásiť