Test externých pevných diskov 2016

Publikované v časopise 2/2016

Pevné disky už dávno nie sú len súčasťou hardwaru počítačov. Existujú aj ich externé verzie. Vďaka veľkej pamäťovej kapacite sú pevné disky vhodné na zálohovanie alebo prenos dát s veľkým objemom. Preverili sme 22 diskov, z toho šesť je možné pripojiť USB káblom so zariadením ale aj bezdrôtovo pomocou wi-fi.

Používanie počítača, notebooku, fotoaparátu, smartfónu, MP3 prehrávača a iných výdobytkov modernej doby znamená vytváranie, hromadenie a presúvanie dát. Každý textový súbor, fotka, pesnička, film alebo hra má svoju veľkosť, určitý objem dát, ktorý je potrebné niekam uložiť. A na to slúžia všelijaké dátová média (dátové úložiská) – napríklad rôzne typy pevných diskov, flash pamäte (takzvané flešky), SD karty, disky CD, DVD alebo blu-ray či staré diskety.

Pevné disky ponúkajú zo všetkých uvedených typov najväčšiu kapacitu pamäte. V súčasnosti sa pohybujúv radoch terabajtov, čo je 1012 bajtov, pokiaľ uvažujeme v sústave jednotiek SI.

Objektom nášho testovania sa stali práve pevné disky, zamerali sme sa však na externú variantu, ktorá je často využívaná na zálohovanie alebo prenášanie veľkých objemov dát (napríklad filmoték, fotoalbumov, grafiky atď.).

Porovnali sme výkony a ďalšie vlastnosti nielen klasických externých pevných diskov, ktoré sa s počítačom prepojujú cez USB rozhranie (USB verzie 3.0), ale tiež bezdrôtových pevných diskov s možnosťou komunikácie aj cez wi-fi. Ich výhodou je, že sa dajú prepojiť nielen s počítačom, ale aj so smartfónom alebo tabletom. Navyše sa dajú prepojiť s niekoľkými zariadeniami naraz.


Testované výrobky - externí pevné disky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Externé pevné disky (23 výrobků)
poslední aktualizace: 4.2.2016


Prihlásiť