Test alkoholtesterov 2016

Sdílejte

Publikované v časopise 1/2016

Tretina testovaných alkoholtesterov je nespoľahlivá. Niektoré majú problémy s meraním pri nízkych teplotách, tri zlyhali v teste úplne. Najlepšie prístroje na meranie obsahu alkoholu v dychu sú však spoľahlivé a dokážu presne zistiť, či si môžete sadnúť za volant. Medzi nepodarkami aj víťazmi sa dajú nájsť drahé, aj lacné modely.

Našim čitateľom je asi zbytočné vysvetľovať, že alkohol patrí medzi omamné látky. Táto poetická charakteristika vyjadruje, že ide o látky navodzujúce zmenené stavy vnímania či vedomia, ktoré sú nezlučiteľné so šoférovaním automobilu alebo iného motorového vozidla. Piť a šoférovať sa nielen nemá, ale ani nesmie, to je jasné. Pre abstinentov to problém nie je, ale ostatní musia po konzumácií alkoholu počítať s pauzou potrebnou na jeho odbúranie.

Dĺžka pauzy závisí od množstva požitého alkoholu a na jej odhad existuje veľmi veľa pomôcok na internete, aj v podobe aplikácií pre smartfóny. Podľa poznatkov o rýchlosti odbúravania alkoholu v tele môžu určiť približný čas, kedy bude možné sadnúť za volant. Sú to však iba teoretické výpočty, ktoré zďaleka nezohľadňujú všetky faktory ovplyvňujúce individuálny proces vytriezvenia.

Ak chcete mať istotu, že „nenadýchate“, kúpte si alkoholtester. Populárne sú predovšetkým elektronické, ale dajú sa zohnať aj klasické chemické trubičky s balónikom. My sme kúpili pätnásť alkoholtesterov na domáce použitie, veľa náustkov a všetko sme poslali do laboratória. Do testerov sa vdychovalo cez prístroje presné množstvo alkoholu. Väčšina z nich síce alkohol zachytila, ale našli sa aj výnimky, na ktoré je nutné upozorniť.


Testované výrobky - alkoholtestery (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Alkoholtestery (15 výrobků)
poslední aktualizace: 18.12.2015


Prihlásiť