Test vibračných brúsok 2015

Publikované v časopise 11/2015

V dobre vybavenej dielni by nemala chýbať elektrická vibračná brúska. Hodí sa napríklad na renováciu starého dreveného nábytku alebo prípravu dreveného materiálu na stavbu. Trh ponúka viac typov brúsok, my sme sa zamerali na najbežnejší typ vibračných brúsok s obdĺžnikovou brúsnou doskou. Otestovali sme 7 jednoručných a 15 obojručných modelov a sledovali ich výkony v praxi, vybavenie, hlučnosť, odolnosť aj jednoduchosť obsluhovania.

Elektrická vibračná brúska je pracovným nástrojom, ktorý sa používa na zbrúsenie a vyhladenie dreveného povrchu. Svoje uplatnenie nájde napríklad pri odstraňovaní starej farby z drevenéhonábytku alebo zbrúsenie hrubého povrchu dreveného materiálu na stavbu (trámy, dosky, latky atď.). Povrch dreva sa zbrusuje a vyhladzuje nie len preto, aby lepšie vyzeral a vynikla jeho štruktúra, ale zároveň to má dopad aj na životnosť. Nezbrúsené drevo použité na vonkajšej stavbe, napríklad plot, nevydrží tak dlho ako zbrúsené, pretože na povrchu sa menej drží voda a lepšie odoláva jej vplyvom. Navyše sa zbrúsený povrch lepšie natiera, výsledný náter má dlhšiu životnosťvyššiu ochrannú účinnosť a krajší vzhľad ako povrch nezbrúsený.

Ako už z názvu nástroja vyplýva, vibračná brúska používa na brúsenie a vyhladzovanie povrchov vibračné alebo kmitavé pohyby. Tým na povrchu dreva nie sú až tak viditeľné stopy po brúsení, ako keby ste použili klasickú vŕtačku s brúsnym nástavcom.


Testované výrobky - vibrační brusky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Brúsky (22 výrobků)
poslední aktualizace: 5.11.2015


Prihlásiť