Test komínových digestorov 2015

Publikované v časopise 11/2015

Digestor často býva dizajnovou dominantou kuchyne, niekedy je to však jediná funkcia, ktorú plní. Redukcia pachov a vlhkosti, ktoré vznikajú pri varení alebo absorpcia mastnoty sú totiž pre niektoré digestory len nedosiahnuteľným cieľom. Aby majiteľa upokojili, že tam skutočne nie sú len naoko, aspoň viac či menej hučia do ucha. My sme však tento trik prekukli a nechali digestory dôkladne otestovať. Dvanásť komínových modelov širokých 60 a 90 centimetrov sme vyskúšali v režime odsávania aj recirkulácie.

Na trhu ponúkané komínové digestory väčšinou môžu fungovať v režimoch odsávania aj recirkulácie, všeobecne odporúčaným je však prvý menovaný (tiež nazývaný vnútorný ťah). Pary pri ňom mieria pripojeným potrubím do ventilačnej šachty alebo priamo dovnútra objektu. Z kuchyne tak mizne vlhkosť aj zápach, mastnota zostáva na tukovom filtri. Niekedy však stavebná dispozícia kuchyne alebo iné okolnosti znemožňujú využitie režimu vnútorného ťahu, a tak prichádza na rad recirkulácia. Nasávaný vzduch pri nej prúdi cez filtre zachytávajúce mastnotu a cez uhlíkové filtre, ktoré ho zbavujú zápachu. Potom je z útrob digestora vypustený späť do miestnosti. V režime recirkulácie teda vlhkosť z miestnosti nedostanete, po varení je preto nutné otvoriť okná. Ďalšou výhodou systému ťahu pary dovnútra objektu sú nižšie prevádzkové náklady, pretože na rozdiel od recirkulácie nie je nutné pravidelne meniť uhlíkové filtre, ktoré často nie sú práve lacnou záležitosťou.

Na internete nájdete veľa návodov, ako vybrať správny digestor. Výrobcovia odporúčajú zohľadniť veľkosť kuchyne a podľa nej zvoliť model s primeraným výkonom. V laboratóriu sa znovu ukázalo, že výkon nie je dobrým orientačným znakom. Na prvých miestach v tabuľke „režim odsávania“ skončili digestory, ktoré s výkonom 399, respektíve 356 m3/h patrili medzi testovanými ku slabším, a za nimi skončili silnejšie modely s výkonom až 695 m3/h. V tabuľke „režim recirkulácie“ poradie nezodpovedá výkonom. Pri testovaní sme používali pomerne malú miestnosť, ktorá merala zhruba 22 m3 (podlahová plocha 8 m2, výška stropu 2,74 metrov).

Ďalšou prekážkou v jednoduchom výbere je skutočnosť, že deklarovaný výkon žiadny digestor neposkytne, pretože v režime odsávania ho znižuje systém odsávacieho potrubia a v režime recirkulácie zase pachový filter. V tabuľke preto uvádzame reálny využiteľný výkon, nie ten deklarovaný výrobcom. Ďalším cieľom testovania bolo napríklad zistiť, aké hlučné sú prístroje v rámci oboch režimov. Počas recirkulácie dosahujú často vyššiu hlasitosť ako pri odsávaní.


Databáze testovaných výrobků

Digestory (režim odsávania) (1 výrobků)
poslední aktualizace: 5.11.2015
Digestory (režim recirkulácie) (1 výrobků)
poslední aktualizace: 5.11.2015


Prihlásiť