Test dezodorantov a antiperspirantov 2015

Publikované v časopise 11/2015

Antiperspiranty a dezodoranty patria k základnej hygienickej výbave moderného človeka. Ich úlohou je zredukovať tvorbu potu a jeho zápach. V našom teste sme na sedemnástich dámskych, pánskych aj unisex výrobkoch roll-on aj v spreji otestovali, či to skutočne dokážu a či nezašpinia odev.

Tvorba a nepríjemný zápach potu trápi všetkých bez rozdielu pohlavia, vzdelania či profesie. Proti potu aj jeho zápachu sa snažíme bojovať používaním antiperspirantov a dezodorantov, na ktoré sme sa zamerali v našom teste. Než prejdeme k jeho rozboru, skúsme sa na pot pozrieť trochu detailnejšie. Viete, že existujú dva druhy potu? Prvý produkujú exokrinné (pravé potné) žľazy, druhý apokrinné (pachové) žľazy.

Pravé potné žľazy sú rozmiestené po celom tele a pracujú už od útleho detstva. Ich sekrét pomáha ochladzovať povrch kože aj celý organizmus ‒ má termoregulačnú funkciu. Pot z týchto žliaz má číru farbu a vodnatú konzistenciu. Pachové žľazy umiestené v podpazuší, v oblasti genitálií a okolo bradaviek sa stávajú aktívnymi až v období puberty. Pot z týchto žliaz má mliečnu bielu farbu, je lepkavý a obsahuje bielkoviny a tuky, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie žijúce na povrchu kože. Rozkladom týchto zložiek vznikajú aromatické látky, ktoré sú príčinou telesného pachu. Práve proti tomuto typu potu a jeho zápachu bojujeme antiperspirantmi a dezodorantmi. Aký je medzi týmito dvomi pojmami rozdiel? Antiperspiranty majú redukovať samotnú tvorbu potu. Využívajú na to najčastejšie zlúčeniny hliníku, napríklad alumínia chlorohydrátu. Dezodoranty majú hlavne obmedziť nepríjemný pach, slangovo nazývaný aj odér (odtiaľ názov dez-odorant). V našom teste mali všetky výrobky – až na dvevýnimky– antiperspiračný aj dezodoračný účinok. Otestovali sme 17 produktov pre pánov aj dámy vo forme sprejov aj roll-onov a dva unisexové výrobky.

Najväčší dôraz sme kládli na účinnosť, teda ako jednotlivé produkty dokážu plniť svoj účel. Sledovali sme tiež, či zanechávajú fľaky na oblečení. V kladnom prípade sa pri testovaní ďalej zisťovalo, či je možné tieto škvrny odstrániť praním.


Testované produkty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Antiperspiranty a deodoranty (17 výrobků)
poslední aktualizace: 5.11.2015


Prihlásiť