Test zimných pneumatík 2015

Publikované v časopise 10/2015

V pravidelnom teste zimných pneumatík sme sa tento rok zamerali na rozmery 165/70 R14, ktoré si obúvajú napríklad Škoda Fabia, VW Polo alebo Citröen C3, a 205/55 R16 pre vozy nižšej strednej a strednej triedy, napríklad Škodu Octaviu alebo Superb, VW Passat či Hyundai i40. V kategórií menších pneumatík sme otestovali 16 modelov, z ktorých len tri skončili s dobrým hodnotením, v kategórií väčších sme udelili dobrú výslednú známku len dvom. Je vidieť, že nájsť zimné pneumatiky s vyváženými jazdnými vlastnosťami nie je úplne jednoduché.

Do testu sme vyberali pneumatiky na základe údajov deklarovaných na energetickom štítku. Do porovnania sme zaradili len tie, ktoré mali pri parametri priliehavosť na mokrej vozovke maximálne triedu C (pričom  B mal na štítku len zlomok modelov, triedu A žiadny) a pri valivom odpore bola uvedená trieda C až F. Na prvý pohľad to vyzerá, že rozdiely v jazdných vlastnostiach na mokrej vozovke by mali byť minimálne. Viac by sa mal líšiť vplyv na spotrebu pohonných hmôt, ktorá priamo súvisí práve s valivým odporom. Výsledky testov všakukazujú opak.

Medzi najlepšou a najhoršou pneumatikou v kategórií 205/55 R16 je rozdiel v spotrebe paliva iba šesťpercentný, čo zodpovedá 0,3 l/100km, v menšom rozmere 165/70 R14 dokonca len štvorpercentný – 0,2 l/100km. V jazdných vlastnostiach na mokrej vozovke sú však rozdiely medzi najlepšou a najhoršou pneumatikou výrazné.

Každú z 33 testovaných pneumatík sme vyskúšali pri jazde na mokrej vozovke, kedy sme si všímali ovládateľnosť, dĺžku brzdnej dráhy, odolnosť voči vzniku aquaplaningu alebo smerové vedenie. Ďalej sme všetky výrobky vyskúšali na snehu, pričom sme sledovali rozjazd, brzdenie, trakciu a smerové vedenie. Skúšky jazdných vlastností doplnil test ovládateľnosti, brzdenia a jazdnej stability na suchej vozovke a brzdenie aj smerové vedenie na namrznutej vozovke. Do celkového hodnotenia zasiahla aj rýchlosť opotrebovania pneumatiky, vplyv obutia na spotrebu paliva a hlučnosť.


Testované výrobky - zimní pneumatiky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Zimné pneumatiky (218 výrobků)
poslední aktualizace: 23.9.2016


Prihlásiť