Test vysávačov 2015

Publikované v časopise 9/2015

Niektorí ľudia vysávanie milujú. Niet sa čomu diviť – viditeľné výsledky práce, urobia radosť mnohým. Pokiaľ medzi milovníkov vysávania nepatríte, možno je to tým, že ste doposiaľ nenašli ten správny prístroj. Nie je však vylúčené, že ho nájdete v našom teste 17 univerzálnych vysávačov, ktoré sa od minulej jesene musia vyrábať s obmedzeným príkonom. 

Exituje mnoho prístrojov určených na vysávanie. Keď sa budete rozhodovať, ktorý prístroj si kúpite do domácnosti, môžete váhať, či siahnuť po tyčovom, ktorý má vrecko na prach umiestnený priamo na sacej trubici, alebo po štandardnom podlahovom s vreckom, prípadne po bezvreckovom.

V každom prípade však budete po svojom novom vysávači chcieť, aby dokázal efektívne vysávať nečistoty z koberca či z plávajúcej podlahy, aby nevypúšťal príliš veľké množstvo prachu späť do okolia a aby ste ho mohli používať aj bez chráničov uší. Najčastejšie si zvolíme klasické univerzálne vysávače, ktoré je možné použiť na rôzne druhy povrchov, preto sme sa rozhodli  otestovať práve tieto.

Do laboratória sme poslali 17 vreckových aj bezvreckových modelov. Okrem iného sme zisťovali, aký vplyv na ich výkonnosť malo európske nariadenie o ekodizajne, ktoré vstúpilo do platnosti na začiatku septembra minulého roku. Podľa neho nesmú výrobcovia od 1. 9. 2014 vyrábať vysávače s príkonom vyšším ako 1600 wattov, po tomto dátume mohli iba dopredávať staré zásoby.


Testované výrobky - vysavače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vysávače (143 výrobků)
poslední aktualizace: 27.6.2019


Prihlásiť