Test mačacích granúl 2015

Publikované v časopise 8/2015

Patríte medzi majiteľov mačky domácej? Možno ste sa stretli s tým, že nie každá strava vášmu mačaciemu maznáčikovi vonia. Vyberá si mačka krmivo podľa kvality, alebo podľa toho, na čo je zvyknutá a čo jej chutí? Odpoveď môžete nájsť v našom teste 24 druhov mačacích granúl, ktoré sme podrobili skúškam na obsah a kvalitu bielkovín aj na prítomnosť obilných mykotoxínov. Väčšine sme dali dobré a uspokojivé známky, dostatočnú získal len jeden výrobok hlavne kvôli vysokému obsahu plesňových jedov. 

Mačky patria medzi tvrdohlavé a vyberavé tvory, ktoré sú schopné umrieť od hladu len preto, že im jedlo skrátka nechutí. Ich ochotu zožrať predloženú potravu údajne dokážu ovplyvniť aj také faktory, ako je teplota alebo konzistencia. Žerú a pijú radi na rôznych miestach, preto vítajú, keď sú misky na vodu a na žrádlo umiestené každá inde a ďaleko od mačacej toalety. Tiež sa im pripisuje to, že sa počas hodovania neradi dotýkajú svojimi fúzikmi okrajov misky, preto túžia dostávať krmivo do misiek tak širokých, že sa do nich pohodlne vojde mačací ňufáčik aj jeho príslušenstvo.

Mačka patrí medzi výlučné mäsožravce, nie medzi všežravce ktorým je napríklad človek, a od toho by sa malo odvíjať krmivo, ktoré jej poskytujeme. Mačka, ktorá sa živí sama lovom, skonzumuje v priemere osem myší za deň, čím pokryje svoje stravovacie a výživové nároky. Avšak aj tá, ktorá žije doma, vyžaduje niekoľkokrát denne čerstvú dávku žrádla, aj keď nie v takom objeme. Tým sa líši od psov, ktorí si prebytky uchovávajú na neskôr a nevadí im konzumovať potravu, ktorá je už pekne odležaná.

Všetkých dvadsaťštyri suchých krmív sme v laboratóriu podrobili rovnako prísnym skúškam. Sledovali sme obsah bielkovín, tuku, vlákniny aj minerálnych látok. Strážili sme tiež prípadný výskyt nežiaducich látok, akými sú mykotoxíny. Platí, že kvalitné krmivo bez zbytočných prímesí môžete kúpiť aj za celkom férovú cenu.


Testované výrobky - krmiva pro kočky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Granule pre mačky (24 výrobků)
poslední aktualizace: 6.8.2015


Prihlásiť