Test školských tašiek 2015

Publikované v časopise 8/2015

Polovicu letných prázdnin majú deti za sebou, čo nevidieť ich čaká začiatok nového školského roku. Prváčikovia sa už začínajú tešiť na prvý deň v škole a možno niektorí cvične nosia školskú tašku. Pokiaľ ste ešte žiadnu nekúpili, môžete využiť výsledky nášho porovnávacieho testu 15 školských tašiek pre žiakov 1. stupňa základných škôl. Dozviete sa, či sú odolné a bezpečné, či im nechýba nutná výbava alebo či majú vhodné anatomické tvarovanie, ktoré je tak dôležité pre detskú chrbticu vo vývine. 

Školská taška pre žiakov 1. stupňa základných škôl by nemala byť len obyčajný batoh, ale kvôli vyvíjajúcemu sa detskému organizmu by mala spĺňať určité požiadavky, ktoré na ňu kladie norma. Na prvom mieste je to hmotnosť, ktorá by nemala presiahnuť 1200 gramov. Je však nutné podotknúť, že norma nie je záväzná, ale iba odporúčajúca. Výrobca ju teda dodržiavať môže, ale nemusí.

Nízka hmotnosť tašky je však obzvlášť dôležitá, pretože podľa odporúčania lekárov a odborníkov by malé deti mali nosiť na chrbte maximálne desať percent svojej telesnej hmotnosti. Pokiaľ vezmeme do úvahy, že dieťa v prvej triede váži maximálne 30 kilogramov, nemalo by teda nosiť ťažšiu tašku ako tri kilogramy. To by znamenalo, že na jej obsah by zostávalo maximálne 1,8 kilogramu. Samotní školáci by však mohli potvrdiť, že učebné pomôcky pre prváčikov môžu vážiť až dvojnásobok. Čím ľahšia teda taška je, tým lepšie.

Praktické skúšky tašiek boli veľmi komplexné, skúmali sme anatomické tvarovanie, komfort pri nosení alebo upravovanie popruhov. Každý produkt tiež prešiel testom odolnosti a bezpečnosti. Na celkové hodnotenie mala vplyv aj kvalita celkového prevedenia. Za pozitívny jav považujeme fakt, že všetky modely, okrem jediného, získali v teste najhoršiu uspokojivú známku.


Testované výrobky - školní aktovky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Školské aktovky (16 výrobků)
poslední aktualizace: 25.8.2015


Prihlásiť