Test nožníc na živé ploty 2015

Publikované v časopise 7/2015

Záhradné nožnice sú dôležitýmnástrojom na údržbu živých plotov. Pokiaľ z nich na záhrade nemáte čínsku stenu, staráte sa len o pár metrov a nechcete sa namáhať s klasickými nožnicami, ideálna je pre vás elektrická alebo akumulátorová verzia. Porovnali sme celkovo 18 týchto prístrojov s dĺžkou lišty 42 až 55 centimetrov. Hľadali sme ich výhody aj nevýhody, porovnávali pracovné výkony a zisťovali, aké sú odolné. S úpravou kríkov z mäkkého dreva nemali výraznejšie problémy, ale s tvrdším drevom niektoré zápasili.

Živý plot rovný ako stena je zaujímavý, oku lahodiaci záhradnícky prvok, ktorý zároveň chráni vaše súkromie tým, že vkusne oddelí váš pozemok od okolitého sveta. Sám od seba však plot takto dokonale nenarastie, jeho pravidelnosť je dielom človeka, ktorý saoň stará a tvaruje ho do požadovanej podoby. Rovnako ako skoro  každý iný nástroj alebo náradie, majú aj záhradnícke nožnice v súčasnej dobe svoju motorovú verziu. Existujú prístroje poháňané benzínom, elektrinou zo siete aj akumulátorom, s ktorými to ide ľahšie a rýchlejšie.

My sme sa v teste zamerali na elektrické a akumulátorové nožnice na ploty (z prvej skupiny 11, z druhej 7 nožníc) o výkonnostnom rozpätí 400 až 600 W, ktoré sú pre bežného záhradkára najvhodnejšie. Po benzínových nožniciach na ploty by mali siahnuť predovšetkým tí, ktorí sa musia starať skutočne o veľké priestranstvá a pozemky. 

Najviac nás pochopiteľne zaujímalo, ako sa jednotlivé nožnice na ploty dajú využiť v praxi. Každý z nich sme vyskúšali na dvoch typoch živých plotov – tuje predstavovali mäkké drevo, buky pre zmenu tvrdé. Najdôležitejšie pre nás boli tieto vlastnosti - rýchlosť, strihanie a jeho kvalita. Hodnotili sme tiež jednoduchosť obsluhovania. V záťažových skúškach na nás čakalo niekoľko nepríjemných prekvapení.


Plotostrihy elektrické (porovnat)

Plotostrihy akumulátorové (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Plotostrihy akumulátorové (7 výrobků)
poslední aktualizace: 2.7.2015
Plotostrihy elektrické (11 výrobků)
poslední aktualizace: 2.7.2015


Prihlásiť