Test repelentov 2015

Sdílejte

Publikované v časopise 6/2015

Na svete sa vyskytujú až tri tisíce druhov komárov, ktorých samičky nielen nepríjemne štípu, ale tiež prenášajú rôzne choroby, napríklad maláriu alebo žltú zimnicu. S prichádzajúcim letom veľa ľudí rieši, ako sa proti útokom tohto obťažujúceho hmyzu brániť. Jednou z možností je použiť repelent. Stačí pár strieknutí a na niekoľko hodín by ste mali mať od komárov pokoj. Je to ale skutočne pravda? Test ukázal, že klasické repelenty fungujú pomerne spoľahlivo, aj keď rôzne dlhý čas. Náramok, ktorý sľubuje rovnakú ochranu však úplne prepadol.

Naše babičky zasadzovali do kvetináčov muškáty či aksamietnicea po dome vešali cesnak. Mali dekoratívnu aj praktickú funkciu. Práve tieto rastliny sú totiž prírodnými odpudzovačmi komárov a ďalšieho obťažujúceho hmyzu. Rovnako pôsobí napríklad aj levanduľa, mäta alebo bazalka. V posledných rokoch stále častejšie siahneme po repelentoch chemických. Ich výpary vytvárajú okolo človeka - obete bariéru, ktorá maskuje jeho skutočný pach a hmyz ho tým pádom nemôže rozpoznať.

V repelentoch sa ako ochrana proti hmyzu používa niekoľko látok. Najrozšírenejší a najznámejší je DEET, ďalšími sú napríklad IR3535 alebo icaridín. Používajú sa tiež zlúčeniny na prírodnej báze, napríklad citronela (olej získaný z listov a stoniek citrónovej trávy) alebo citriodiol. V teste schopnosti odpudzovať hmyz hrala dôležitú úlohu práve účinnosť zmieňovaných látok.

Skúšky boli veľmi náročné, mladí dobrovoľníci pri nich boli vystavení náletom stoviek hladnýchsamičiek komárovdvoch najrozšírenejších tuzemských druhov. Pozornosť sme venovali zloženiu a tým aj súvisiacim potenciálnym krátkodobým (podráždenie očí alebo nevoľnosť) aj dlhodobým (alergie, rakovina, hormonálne poruchy...) nežiaducim účinkom. Všímali sme si aj úplnosť informácií na obale.


Testované výrobky - repelenty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Repelenty (10 výrobků)
poslední aktualizace: 4.6.2015


Prihlásiť