Ako si vybrať ovocné desiate

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2020 Obsah červencového dTestu

Aktualizováno: 31.1.2020

Detská ovocná výživa pre dojčatá a malé deti by mala obsahovať najmä ovocie, jeho presný obsah však legislatíva nevymedzuje. Výživové odporúčania pre malé deti varujú hlavne pred prídavkom cukru, bez ktorého by sa mala výživa zaobísť. Popri detských výživách, ktoré sa spoznajú podľa toho, že uvádzajú odporúčaný vek konzumentov, existuje ešte aj ovocné pyré, ktoré je legislatívne bežnou potravinou a nevzťahujú sa naň také prísne nároky.

Prvý rozdiel medzi detským ovocným príkrmom a ovocným pretlakom je v tom, že sa na obaloch potravín pre dojčatá a malé deti píše, od akého veku (mesiaca) dieťaťa sú určené na konzumáciu. Uvedenie veku závisí od výrobcu, ktorý môže požiadať o stanovisko Českú pediatrickú spoločnosť. Odporúčanie, od akého veku môžu deti jesť konkrétne príkrmy, by sa malo odvíjať od zloženia výrobku a jeho konzistencie. Dojčenské a detské výživy do istej miery upravuje vyhláška č. 54/2004 Zb., výroba ovocných pretlakov sa riadi vyhláškou č. 157/20003 Z. z. pre čerstvé ovocie a čerstvú zeleninu.

Obsah ovocia v detských výživách sa môže líšiť. Môžeme nájsť produkty so 100 % zastúpením ovocia, no aj 60 % podielom. Väčší podiel ovocia tvoria vždy jablká. V prípade výživ s konkrétnym ovocím (napríklad jahodová, s banánom a pod.) sa musí uviesť, aké veľké je jeho zastúpenie. Platí, že čím menej ovocného pyré obsahuje, tým skôr v ňom nájdete škrob alebo pridané cukry. Do väčšiny produktov pridávajú výrobcovia vitamín C (kyselinu askorbovú), ktorá slúži zároveň ako antioxidant a zabraňuje nežiaducim zmenám farby.

Prídavné látky, ktoré majú za úlohu výrobok zafarbiť, osladiť, zahustiť alebo okysliť, určite nie sú vo výživách nevyhnutné, zvlášť v tých, ktoré sú určené deťom od raného veku. Čím skôr si zvyknú na „vylepšené“ potraviny, tým skôr zabudnú, aká je prirodzená chuť ovocia. Preto je potrebné čítať etikety a vyberať, pokiaľ je to možné, také výrobky, ktoré obsahujú len ovocie.

Kapsička alebo pohárik? V ostatnom čase sú veľmi populárne tzv. kapsičky. Ich výhoda spočíva v tom, že na konzumáciu desiatej nie sú potrebné lyžičky, obsah sa dá vysať rovno z obalu. Dajú sa aj kedykoľvek zaskrutkovať. Tradičný pohár s viečkom zase predstavuje vhodnejší variant z ekologického pohľadu. Sklo môžeme, na rozdiel od viacvrstvových obalov, ľahko recyklovať.

Databáze testovaných výrobků

Ovocné výživy (11 výrobků)
poslední aktualizace: 30.1.2020


Prihlásiť